Bir üniversite hastanesindeki tıp fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin; 2017-2024 yılları arasında iş kazası geçirme durumu ve son bir yılda geçirdikleri iş kazalarının sürveyans sistemiyle birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of occupational accidents among 6th year medical students at a university hospital from 2017 to 2024 and surveillance based assessment of occupational accidents in the past year
  1. Tez No: 966341
  2. Yazar: ELİF IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ŞAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma, tıp fakültesi öğrencilerinin intörnlük süreci boyunca karşılaştıkları iş kazalarının türlerini, sıklığını, bildirim durumlarını ve kazayı kolaylaştıran etmenleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamında 2024 yılında bir tıp fakültesinde öğrenim gören son sınıf öğrencilerine anket uygulanmış, ayrıca 2017–2024 yılları arasında İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi'ne (İSGB) bildirilen iş kazası kayıtları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiş, tanımlayıcı istatistiksel analizler, ki-kare ve kappa testi kullanılmıştır. Bulgular: Anket sonuçlarına göre katılımcıların %41.7'si intörnlük sürecinde en az bir kez iş kazası geçirmiştir. En sık meydana gelen kaza türü %72.4 ile kesici-delici alet yaralanmalarıdır. Kazaların %49.1'i İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi'ne bildirilmiştir. İSGB kayıtlarında da en sık bildirilen kaza türü kesici-delici alet yaralanması (%81.5) olmuştur. Sonuç: Elde edilen bulgular, iş kazalarının yalnızca sıklık açısından değil; kazaya zemin hazırlayan koşullar ve bildirim davranışları açısından da değerlendirilmesinin önemini göstermektedir. Bu amaçla, intörn hekimlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda desteklenmesi; eğitim, gözetim ve çalışma ortamını kapsayan bütüncül düzenlemelerle kazaların önlenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study aimed to evaluate the types, frequency, reporting status, and contributing factors of occupational accidents experienced by medical students during their internship period. Materials and Methods: Within the scope of the research, a questionnaire was administered in 2024 to final-year medical students at a faculty of medicine. Additionally, occupational accident records reported to the Occupational Health and Safety Unit (İSGB) between 2017 and 2024 were retrospectively analyzed. The data were analyzed using SPSS 23.0, employing descriptive statistical analyses, chi-square tests and the kappa test. Results: According to the survey results, 41.7% of the participants reported having experienced at least one occupational accident during their internship. The most common type of accident was needlestick and sharps injuries, accounting for 72.4% of all incidents. 49.1% of the incidents were officially reported to the Occupational Health and Safety Unit. Similarly, needlestick and sharps injuries (81.5%) were also the most frequently reported type in the İSGB records. Conclusion: The findings demonstrate that occupational accidents should be evaluated not only in terms of frequency, but also by considering the underlying conditions and reporting behaviors. In this regard, supporting medical interns in occupational health and safety through training, supervision, and comprehensive improvements in the clinical working environment may contribute significantly to the prevention of occupational accidents.