GNSS alıcıları ile akıllı mobil cihazların konum belirleme performanslarının incelenmesi
Investigation of the positioning performance of smart mobile devices with GNSS receivers
  1. Tez No: 966344
  2. Yazar: BARIŞCAN ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde akıllı mobil cihaz teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, konuma dayalı uygulamaların doğruluk ve hassasiyetini artırmaya yönelik önemli yenilikleri beraberinde getirmektedir. Özellikle 2016 yılından itibaren, Android tabanlı akıllı mobil cihazlarda ham GNSS (Global Navigation Satellite System) verilerine erişim sağlanması, düşük maliyetli, sürekli ve anlık konum belirlemeye yönelik yeni sistemlerin ve uygulamaların gelişimini teşvik etmiş ve konumlandırma doğruluğu ile hassasiyetini arttırmaya yönelik gelişmeler hız kazanmıştır. Akıllı mobil cihazların GNSS konumlandırma performanslarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, CHC I80 ve NovAtel GPS 702 antenine bağlı Trimble MB-2 OEM GNSS alıcıları ile GNSS gözlem verilerini çift frekanslı olarak toplayabilen Xiaomi 11T Pro serisi (128 ve 256) Gigabyte (GB) android akıllı mobil cihazlar kullanılmıştır. Gebze Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölüm binasının çatısına kurulan ölçüm düzeneğiyle gerçekleştirilen GNSS oturumları kapsamında, tüm cihazlardan eşzamanlı olarak statik veri toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sürecinde, beş farklı analiz merkezinin sağladığı yörünge ve saat düzeltme ürünleri kullanılmıştır. Ayrıca, RTKLIB yazılımı üzerinden Estimate TEC ve Iono-Free LC iyonosfer düzeltme parametreleri, Hassas Nokta Konumlandırma (Precise Point Positioning, PPP) ve Fix-Hold tamsayı belirsizlik çözüm (Ambiguity Resolution, AR) yöntemleri kullanılarak sonradan değerlendirme (Post Process, PP) işlemleriyle statik ve PPP-Statik çözümleri uygulanmıştır. Analiz sürecinde, ölçümlerin yapıldığı noktaların koordinatları hassas GNSS alıcılarıyla belirlenmiş ve bu koordinat değerleri referans alınarak, farklı cihazlardan elde edilen konum verileri çok kriterli çözümlerle kapsamlı biçimde karşılaştırılmıştır. Bu sayede, akıllı mobil cihazların konumlandırma performansı farklı değerlendirme senaryolarında ortaya konmuştur. Değerlendirmeler, Test-1, Test-2 ve Test-3 konumlarında yaklaşık 60 dakikalık ölçümlerle gerçekleştirilen statik GNSS gözlemleri üzerinden yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, akıllı mobil cihazların yüksek hassasiyetli GNSS alıcılarına kıyasla sınırlı bir konumlandırma performansı sunduğunu, ancak gelişen donanım, yazılım ve sinyal işleme teknikleri sayesinde metre altı seviyesinde konumlandırma doğruluğunun elde edilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid developments in smart mobile device technologies are bringing with them important innovations aimed at increasing the accuracy and sensitivity of location-based applications. Especially since 2016, the provision of access to raw GNSS (Global Navigation Satellite System) data on Android-based smart mobile devices has encouraged the development of new systems and applications for low-cost, continuous, and instant location determination, and developments aimed at increasing positioning accuracy and sensitivity have gained momentum. In this thesis study, carried out to evaluate the GNSS positioning performance of smart mobile devices, Xiaomi 11T Pro series (128 and 256) Gigabyte (GB) Android smart mobile devices that can collect GNSS observation data with dual frequency with Trimble MB-2 OEM GNSS receivers connected to the CHC I80 and NovAtel GPS 702 antenna were used. Within the scope of the GNSS sessions carried out with the measuring setup installed on the roof of the Department of Map Engineering building of Gebze Technical University, static data were collected simultaneously from all devices. During the evaluation process of the data, trajectory and time correction products provided by five different analysis centers were used. In addition, static and PPP-static solutions were applied by post-process (PP) operations using estimate dec and iono-free LC ionosphere correction parameters, precise point positioning (PPP), and fix-hold integer uncertainty resolution (AR) methods via RTKLIB software. During the analysis process, the coordinates of the points where measurements were made were determined with sensitive GNSS receivers, and by reference to these coordinate values, the location data obtained from different devices were compared comprehensively with multi-criteria solutions. In this way, the positioning performance of smart mobile devices has been demonstrated in different evaluation scenarios. The evaluations were made on the basis of static GNSS observations performed with approximately 60-minute measurements at Test-1, Test-2, and Test-3 locations. The results obtained show that smart mobile devices offer a limited positioning performance compared to high-precision GNSS receivers, but positioning accuracy at the sub-meter level can be achieved thanks to developing hardware, software, and signal processing techniques.