Ürün tasarımı sürecinde mobil cihazların rolü: Kavramsal tasarımda iletişim ve iş birliği odaklı bir yaklaşım
The role of mobile devices in the product design process: A communication and collaboration-focused approach in conceptual design
- Tez No: 966363
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SİNANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Teknolojinin hızla ilerleme kaydettiği günümüzde mobil cihazlar, özellikle akıllı telefonlar insanlığın vazgeçilmezi olmuştur. Bu cihazlar gelişmiş özellikleri ile insanların günlük alışkanlıklarını da derinden etkilemiş ve yer yer değişikliklere neden olmuştur. Sürekli yenilik gerektiren ve çözüm kümesinin görece sınırsız olduğu ürün tasarımı sürecinin de bu değişikliklerden pay aldığı veya alacağı söylenebilir. Bu çalışmada insanların sosyal medya alışkanlıkları göz önünde bulundurularak tasarlanan bir mobil uygulama aracılığıyla mobil cihazların ürün tasarım sürecinde kavramsal tasarım aşamasına dâhil olduğu bir kavramsal tasarım yöntemi geliştirilmiştir. Kullanıcıların kavramsal tasarımlarını paylaştığı bu mobil uygulamada katılımcılar, tasarımları çeşitli kriterler bazında oylamakta, gerekli gördükleri durumlarda yorumlar yaparak zaman ve mekândan bağımsız şekilde paydaşlarına geri bildirim vermektedirler. Alınan dönütlere göre katılımcılar tasarım konseptlerini güncelleyip projelerine yeni versiyon olarak eklemekte ve süreci önceden belirlenen kavramsal tasarım sayısına ulaşana kadar tekrardan yürütmektedirler. Neticede mobil destekli tasarım süreci ile iş birlikçi tasarım yapılmış ve iş birlikçi tasarım süreci mobil hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technology is rapidly advancing, mobile devices, especially smartphones, have become indispensable to humanity. With their advanced features, these devices have profoundly influenced people's daily habits and have occasionally caused changes. It can be said that the product design process, which requires constant innovation and has a relatively limitless solution set, has also been or will be affected by these changes. Moreover, the transformations in the product design discipline with the widespread adoption of computers are heavily studied in the literature. In this study, a concept design method involving mobile devices in the design process was tested through a mobile application designed considering people's social media habits. In this mobile application, where users shared design concepts, participants provided critiques to their stakeholders independently of time and space by voting on the designs based on various criteria and by making comments when deemed necessary. Based on the critiques received, participants updated their design concepts, added them as new versions to their projects, and repeated the process until the predetermined number of concepts was reached.