Otizm tanılı çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların pragmatik beceriler, zihin kuramı ve sosyal becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of pragmatic skills, theory of mind, and social skills between children aged 4-6 with autism spectrum disorders and typically developing children
  1. Tez No: 966364
  2. Yazar: FULYA TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN ALPÜRAN KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı bulunan ve tipik gelişim gösteren 4-6 yaş aralığındaki çocukların sosyal becerileri, pragmatik dil becerileri ve zihin kuramı becerilerinin karşılaştırılması ve bu üç becerinin birbiri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Katılımcılar 4-6 yaş arasında OSB tanısı olan 30, tipik gelişim gösteren 30 olmak üzere toplam 60 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmada Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği, Pragmatik Dil Becerileri Envanteri ve Zihin Kuramı Test Bataryası kullanılmıştır. Araştırma, karşılaştırmalı biçimde ve ilişkisel desen kullanılarak yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, OSB'li çocuklar ile tipik gelişim gösteren 4-6 yaş çocukların sosyal becerileri, pragmatik dil becerileri ve zihin kuramı becerileri arasında anlamlı farklar bulunmaktadır. OSB'li çocukların pragmatik dil becerileri, sosyal becerileri ve zihin kuramı becerilerinin birbirleriyle olan ilişkisi incelendiğinde ise bu üç beceri arasında anlamlı pozitif ve güçlü bir ilişki olduğu ve bir beceride görülen artışın diğer iki becerinin gelişimini desteklediği gözlemlenmiştir. Sosyal becerilerdeki gelişim, pragmatik dil becerilerinin ve zihin kuramı becerilerinin gelişimine katkı sağlamakta, benzer şekilde pragmatik dil becerilerindeki ilerleme, sosyal becerileri ve zihin kuramı becerilerini olumlu yönde etkilemektedir. Sonuç olarak OSB tanılı çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocuklar arasında sosyal beceriler, pragmatik dil becerileri ve zihin kuramı becerileri açısından anlamlı farklar bulunmuş ve bu beceriler arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. OSB tanılı çocuklar için bu beceriler üzerinde odaklanan eğitim ve terapi çalışmalarının önemi bu çalışma ile ortaya konmuştur. Bu becerilerin desteklenmesinin OSB'li çocukların iletişimde yaşadığı sınırlılıkların giderilmesinde etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to make a comparison between the social abilities, pragmatic language abilities, and theory of mind skills of 4–6-years-old typically developing children and their peers with autism spectrum disorder (ASD). Additionally, the study will examine the relationships among these three abilities. The sample population comprised a total of 60 children, with 30 diagnosed with ASD and 30 typically developing. The age range of the participants was from 4 to 6 years old. The Social Skills Assessment Scale, Pragmatic Language Skills Inventory, and Theory of Mind Test Battery were administered for data collection. The research was conducted using a comparative and correlational design. There were significant differences in social skills, pragmatic language abilities, and theory of mind skills between two groups. Furthermore, when the relationship between pragmatic language abilities, social skills, and theory of mind skills in children with ASD was explored, a significant, positive, and strong relationship was observed among these three abilities; an improvement of one of them was found to facilitate the development of the other two. The development of social abilities contributed to the improvement of both pragmatic language abilities and theory of mind skills. At the same time, progress in pragmatic language skills also positively influenced social skills and theory of mind abilities. In conclusion, significant differences were identified between children with ASD and typically developing children in terms of social skills, pragmatic language abilities, and theory of mind skills, and a significant and strong relationship was found among these skills. This study underscores the significance of educational and therapeutic interventions focused on these skills for children with ASD. The results indicate that supporting the development of these skills can be effective in addressing the communication challenges faced by children with ASD.