Çocuk yoğun bakım ünitemizde izlenen zehirlenme olgularının demografik ve klinik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the demographic and clinical characteristics of poisoning cases in our pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 966362
  2. Yazar: ELİF ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DİNÇER YILDIZDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine 2011–2024 yılları arasında zehirlenme nedeniyle başvuran hastaların demografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek, zehirlenme etkenlerini, tedavi yaklaşımlarını ve klinik sonuçlarını retrospektif olarak analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.01.2011–31.12.2024 tarihleri arasında zehirlenme tanısı ile çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılan 450 hastanın tıbbi kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Demografik veriler, zehirlenme yolları, nedenleri, başvuru bulguları, uygulanan tedaviler ve klinik skorlamalar analiz edilmiştir. Veriler IBM SPSS Statistics 27 programında değerlendirildi; sürekli değişkenlerde normal dağılıma göre uygun testler, kategorik verilerde ise ki-kare testi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 450 hastanın yaş ortalaması 102,3±76,5 ay olup, %60,4'ü kızdı. Zehirlenmelerin %96,9'u evde, %99,3'ü oral yolla gerçekleşti. Hastaların %66,9'u ilk 1 saat içinde sağlık kuruluşuna başvurmuştu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to retrospectively evaluate the demographic and clinical characteristics of pediatric patients admitted to the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) of Çukurova University Faculty of Medicine, Balcalı Hospital due to poisoning between 2011 and 2024. The etiological agents, treatment approaches, and clinical outcomes of the poisonings were analyzed. Materials and Methods: A total of 450 patients admitted to the PICU with a diagnosis of poisoning between 01.01.2011 and 31.12.2024 were retrospectively reviewed. Demographic data, routes and causes of poisoning, clinical presentation, administered treatments, and severity scores were analyzed. Data were processed using IBM SPSS Statistics 27 software. Appropriate statistical tests were applied according to data distribution; chi-square test was used for categorical variables. Results: The mean age of the 450 patients included was 102.3±76.5 months, and 60.4% were female. Poisonings occurred predominantly at home (96.9%) and via the oral route (99.3%). 66.9% of the patients applied to the health institution within the first hour.