Design strategies for the development of home use medical devices: a study on CPAP devices
Evde kullanılan tibbi cihazlar için tasarım stratejileri: CPAP cihazları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 695657
  2. Yazar: MEHMET ERÇİN OKURSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Medikal ürün geliştirme ve tasarımı en yüksek güvenlik düzenlemelerine sahip olması sayesinde risk faktörünü neredeyse ortadan kaldıran ürünler sunmakta olan sektörlerden biridir. Ürünlerin gelişimine katılımda bulunan aktörler (hükümet organları, yatırımcılar, sivil toplum örgütleri, hastalar, vb.) yalnızca bu keskin düzenlemeleri yaratmayıp tasarımcıların tasarım stratejilerini yapılandırdıkları hareket alanlarını da belirlemektedirler. Bu düzenlemeler güvenlik konusundaki şüpheleri ortadan kaldırmasına rağmen ürün tasarımcılarının kullanıcı deneyimine yönelik olası çözümlerine engel olabilmektedir. Teknolojik gelişmeler kişisel medikal ürünlerin gündelik hayata girmesine olanak sağlarken, ileride ürünlerin kullanımına engel oluşturabilecek ikilemlerden kaçınılması için bu medikal ürünlerin diğer gündelik eşyalarla olan ilişkisinin doğru bir şekilde yapılandırılması gereklidir. Mobil sağlık uygulamalarının son on yılda popüler hale gelmesi ve geniş bir alanda kullanılmasına rağmen profesyonel olmayanlar tarafından kullanılması beklenilen tıbbi cihazlar gündelik yaşama henüz tam anlamıyla uyum sağlayabilmiş değildir. Bu doktora çalışmasının amacı, medikal cihaz tasarım ve geliştirme sürecinde tasarım profesyonellerinin kullanabilecekleri bir takım tasarım stratejilerinin bulunduğu bir kılavuz sunmaktır. Bu amaçla 30 katılımcı ile bir saha araştırması yapılmıştır. Saha araştırması için evde geniş çapta kullanılan cihazlardan biri olması nedeniyle CPAP cihazları seçilmiştir. Saha araştırması kullanıcıların cihazları ile ilgili deneyimleri ve uyku apneleri hakkında yarı yapılandırılmış mülakat sorularından ve ölçeklerden oluşmaktadır. Tez saha çalışması bulgularından yapılandırılmış evde kullanılan medikal cihaz tasarımı ve geliştirilmesinde öneri bağlamında stratejileri içeren bir yapılacak işler listesi ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Medical device development and design (MDDD) is one of the sectors with the highest level of safety regulations offering almost risk free products. Actors participating in the development process of these devices (governments, investors, non-governmental organizations, patients, etc.) not only create these highly strict regulations but also define boundaries for the design space in which design strategies are structured. These requirements eliminate suspicions over safety issues and also create a hard shell for product designers disabling the use of possible design strategies regarding user experience. While technological developments create opportunity of moving personal medical devices into daily life, relationship between these medical products and other domestic ones should be constructed skilfully in order to avoid contradictions which can even result with stopping the use of these technologies. Although healthcare mobile apps have become popular and widely used in the last decade, medical devices which are expected to be used by non-professionals have not fully adapted to the daily life yet. The goal of this dissertation is proposing a guidance for design professionals with a set of design strategies that can be employed in the MDDD process. In order to achieve this goal, a field study with 30 participants has been carried out. CPAP device users are selected for the field study because CPAP is one of the widely used home use medical devices manufactured in the Ankara region.The field study is composed of semi-structured interview questions and scales about their experiences referring to their devices and Obstructive Sleep Apnea (OSA) . The thesis concludes with a checklist structured on the findings of the field study which includes suggestions as strategies for designers in design and development of home use medical devices.