Sportif ürün pazarlayan markaların bir sosyal medya paylaşım sitesine ekledikleri reklam filmlerinde spor temasının işlenişi
The processing of sports theme in advertising film posted by brads marketing sports products on a social media sharing site
- Tez No: 966373
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, Spor, Advertising, Sociology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Reklam filmleri, kurgusal yapıları ve anlatı stratejileri bakımından zaman içinde önemli değişimler geçirmiştir. Bu içerikler yalnızca tüketimi yönlendiren araçlar değil, aynı zamanda kültürel ve toplumsal temsillerin taşıyıcısı olan anlatılar olarak değerlendirilmektedir. Geleneksel ve dijital medya ortamlarında reklamların bireylerle yoğun etkileşim içinde olması, bu yapıların kimlik inşası, değer aktarımı ve toplumsal normlar üzerindeki etkisini artırmaktadır. Tüketici davranışlarının ne şekilde oluştuğu ve bireylerin neyi, nasıl ve neden tükettiklerinin sorgulanması bu çalışmanın temel çıkış noktasıdır. Bu kapsamda, çalışmada reklam filmlerinin yapısal ve anlamsal düzeyde analiz edilerek, toplumsal temsilleri nasıl kurduğu ve izleyici tarafından nasıl anlamlandırıldığı incelenmiştir. Bu doğrultuda, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen üç reklam filmi, öncelikle Roland Barthes'in göstergebilim kuramı temel alınarak yapısal çözümlenmiştir. Ardından yaş ortalaması 28,85 olan 20 katılımcıya bu filmler izletilmiş ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel veriler MAXQDA 24.4.1 yazılımı ile tematik olarak analiz edilmiştir. Yapılan karşılaştırmalı analizler, yapısal ve tematik bulguların büyük ölçüde örtüştüğünü göstermektedir. Spor temalı üç reklam filmi; kimlik inşası, toplumsal cinsiyet rolleri, aidiyet, bireysel dönüşüm ve kültürel temsil gibi ortak temalar barındırmaktadır. Bununla birlikte anlatı yapısı, estetik kodlama ve temsil stratejileri açısından farklılıklar içermektedir. Çalışma, göstergebilim kuramının yeni medya bağlamında uygulanabilirliğine dair kuramsal bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Commercial films have undergone significant changes over time in terms of their constructed narratives and structural strategies. These contents are not only tools for directing consumption but also narratives that carry cultural and social traces. The frequent exposure of individuals to advertisements through both traditional and digital media environments increases the influence of such content on the construction of identity, the transmission of values, and the reinforcement of social norms. The question of how consumer behavior is shaped—what, how, and why individuals consume—constitutes the primary point of departure for this study. In this context, the study aims to analyze commercial films on both structural and semantic levels in order to reveal how they construct social representations and how these representations are interpreted by viewers. To this end, three commercial films selected through criterion sampling were first subjected to structural analysis within the framework of Roland Barthes' semiotic theory. These films were then shown to 20 voluntary participants with an average age of 28.85, followed by semi-structured interviews. The qualitative data obtained from the interviews were thematically analyzed using MAXQDA 24.4.1 software. The comparative findings demonstrate a strong alignment between the denotative and connotative layers identified in the structural analysis and the themes emerging from the participant responses. Although the commercials differ in their narrative forms, visual symbols, and aesthetic codes, they commonly address themes such as identity construction, gender roles, belonging, individual transformation, and cultural representation. Ultimately, this study offers a theoretical contribution by demonstrating the applicability of semiotic theory in the context of new media as well as traditional media.