Hemşirelik iş kesintisi ölçeğinin türkçeye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
The adaptation of nursing interruption scale in turkish and examining its psychometric properties
  1. Tez No: 966374
  2. Yazar: HÜLYA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ÜNALDI BAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Hemşirelik İş Kesintisi Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ile hemşirelerin iş kesintisi düzeyleri ve bu düzeyleri etkileyen etmenlerin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Metodolojik ve tanımlayıcı olarak gerçekleştirilen bu araştırma Samsun iline bağlı bir üniversite hastanesinde ve bir ilçe devlet hastanesinde çalışan 433 hemşire ile Nisan 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelik İş Kesintisi Ölçeği (HİKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 ve AMOS V 24.0 programları ile analiz edilmiştir. Ölçeğin dil geçerliğinin sağlanmasında ISPOR talimatlarından faydalanılmış olup kapsam geçerliğinin sağlanmasında ise her bir madde ve tüm ölçek için geçerlik indeks puanı hesaplanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliğinin analizinde sırasıyla açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Ayrıca HİKÖ ile ilişkisi bulunan değişkenler kullanılarak regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular: HİKÖ'nün kapsam ve dil geçerliliğinin sağlanması amacıyla ölçek uzman görüşüne sunulmuştur. Kapsam geçerliği her bir madde için ez az 0,88 bulunmuştur. Tüm ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi ise 0,98 olarak belirlenmiştir. AFA sonucunda HİKÖ orijinal ölçeğe paralel olarak 2 alt boyut ve 12 maddeden oluşmuştur. DFA sonucunda ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ2 /sd: 2,455; GFI:0,91; AGFI:0,85; CFI:0,94; IFI:0,94; TLI:0,91; NFI:0,90 ve RMSEA:0,08 olarak bulunmuştur. Ölçeğin Cronbach alfa güvenirlik katsayısının 0,90; insan faktörü alt boyutunda 0,86 ve çevresel faktörler alt boyutunda 0,90 olarak tespit edilmiştir. Hemşirelerin iş kesintisi ölçeği toplam puan ortalaması 34,46±12,49, insan faktörü alt boyutu puan ortalaması 19,28±7,25, çevresel faktörler alt boyutu puan ortalaması 15,17±6,48 Olarak saptanmıştır. HİKÖ'nün yaş, cinsiyet, çocuk sayısı, aylık çalışma saati üzerinde çalışılma durumu ile anlamlı ilişkiler kurduğu tespit edilmiştir. HİKÖ için oluşturulan iki modelin birlikte varyansın %10,2'sini açıkladığı belirlenmiştir. Sonuç: Bu araştırmada Hemşirelik İş Kesintisi Ölçeği Türkçeye uyarlanmış olup geçerlik ve güvenirliği sağlanmıştır. Hemşirelerin yaş, cinsiyet, sahip olunan çocuk sayısı, mesleki deneyim, çalışılan birim, birimdeki yatak sayısı, fazla mesai çalışma durumu gibi sosyo-demografik ve mesleki faktörlerin Hemşirelik İş Kesintisi Ölçeği toplam puan ortalamasını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to adapt the Nursing Work Interruptions Scale (NWIS) into Turkish and to examine the levels of work interruptions among nurses as well as the factors influencing these levels. Materials and Methods: This methodological and descriptive study was conducted with 433 nurses working at a university hospital and a district state hospital in Samsun province between April 2024, and February 2025. Data were gathered using The Informative Form and the NWIS. Analyses were performed with SPSS 22.0 and AMOS V 24.0. Linguistic validity was ascertain using ISPOR criteria, and content validity was confirmed with a validity index score for each item and the overall scale. Additionally construct validity was assessed using exploratory and confirmatory factor analyses (EFA and CFA). Findings: The NWIS was evaluated by specialists to confirm its content and linguistic validity. The content validity index (CVI) for each item was found to be at least 0.88, while the overall CVI for the scale was determined to be 0.98. Thus, the EFA, the NWI consisted of 2 subdimensions and 12 items, resembling the original scale. The CFA revealed the following goodness-of-fit indices for the scale: χ²/df: 2.455; GFI:0.91; AGFI:0.85; CFI:0.94; IFI:0.94; TLI:0.91; NFI:0.90; and RMSEA:0.08. The Cronbach's Alpha reliability coefficient of the scale was determined as 0.90 overall, with 0.86 for the human factors subdimension and 0.90 for the environmental factors subdimension. The mean total score of the NWIS was 34.46 ± 12.49, while the mean score for the human factors subdimension was 19.28 ± 7.25, and for the environmental factors subdimension, it was 15.17 ± 6.48. Conclusion: The study adapted Nursing Work Interruptıon Scale into Turkish and its reliablity and validity determined. It was found that, sociodemographic and professional factors such as nurses' age, gender, number of children, professional experience, work unit, number of beds in the unit, and overtime work status affect the total mean score of the Nursing Work Interruption Scale.