Babaların emzirme tutumlarının primipar annelerin emzirme motivasyonuna etkisinin belirlenmesi
The determination of the effect of fathers 'attitudes towards breastfeeding on the breastfeeding motivation of primiparous mothers
  1. Tez No: 966372
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YILDIRIM VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yılmaz, B. (2025). Babaların Emzirme Tutumlarının Primipar Annelerin Emzirme Motivasyonuna Etkisinin Belirlenmesi. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Ebelik Anabilim Dalı, İstanbul. Bu çalışma, babaların emzirmeye yönelik tutumlarının primipar annelerin emzirme motivasyonu üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Emzirmenin başarılı bir şekilde başlatılması ve sürdürülmesi, yalnızca annenin bireysel özellikleriyle değil, aynı zamanda sosyal destek sistemleriyle de yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, babaların emzirmeye yönelik tutumları ve verdikleri destek, annelerin emzirme sürecine yönelik tutumlarını şekillendiren önemli etmenler arasındadır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada, 260 primipar anne ve eşlerinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Emzirmeye İlişkin Baba Tutum Ölçeği”ve“Emzirme Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma, 01 Eylül 2024 – 01 Şubat 2025 tarihleri arasında Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğum sonrası servisinde yürütülmüştür. Katılımcı annelerin yaş ortalaması 26,58±4,21, babaların ise 29,98±3,31 olarak bulunmuştur. Annelerin %45,1'i, babaların ise %38,3'ü lise, %35,3'ü üniversite mezunudur. Babalar Emzirmeye İlişkin Tutum Ölçeğinden ortalama 56,95±8,03 puan, anneler ise Emzirme Motivasyon Ölçeğinden ortalama 75,53±11,47 puan almıştır.
Özet (Çeviri)
Yılmaz, B. (2025). The Determination of the Effect of Fathers 'Attitudes Towards Breastfeeding on the Breastfeeding Motivation of Primiparous Mothers. Master's Thesis, Istanbul Atlas University, Graduate Education Institute, Department of Health Sciences, Istanbul. This study aimed to determine the effect of fathers' attitudes toward breastfeeding on the breastfeeding motivation of primiparous mothers. The initiation and continuation of breastfeeding are not solely dependent on maternal factors but are also significantly influenced by social support systems. In this context, fathers' supportive attitudes play a key role in shaping mothers' breastfeeding experiences and motivation. The research was designed using a relational survey model, and data were collected from 260 primiparous mother-father pairs. The“Father's Attitude Toward Breastfeeding Scale”and the“Breastfeeding Motivation Scale”were used as data collection tools. The study was conducted between September 1, 2024, and February 1, 2025, in the postpartum ward of Zeynep Kamil Women and Children's Health Training and Research Hospital. The mean age of mothers was 26.58±4.21 and of fathers was 29.98±3.31. Among mothers, 45.1% were high school graduates; among fathers, 38.3% had completed high school and 35.3% held a university degree. Fathers had a mean score of 56.95±8.03 on the attitude scale, and mothers had a mean score of 75.53±11.47 on the motivation scale.