Hastane öncesi acil sağlık çalışanları ve medikal kontrol arasındaki iletişim sorun alanlarının değerlendirilmesi
Evaluation of communication problem areas between pre-hospital emergency health services workers and medical control
  1. Tez No: 966382
  2. Yazar: MERVE KAYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM UTANIR ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan paramedikler ile medikal kontrol sağlayan danışman hekimler arasındaki iletişim sorunlarını çok boyutlu olarak incelemektedir. SBAR modeli, Shannon & Weaver iletişim modeli, İletişimsel Yeterlilik Kuramı, Toplumsal Bilişsel Kuram ve Rol Teorisi çerçevesinde yapılan analizlerde; iletişim aksaklıklarının sadece teknik değil, aynı zamanda bireysel, kurumsal ve psikososyal faktörlerden kaynaklandığı ortaya konmuştur. İzmir'de görevli paramedikler ve danışman hekimlerle yürütülen fenomenolojik çalışmada, dört ana tema belirlenmiştir: duygusal etkiler, sistemsel sorunlar, eğitimsel yetersizlikler ve yapısal aksaklıklar. Bulgular, iletişim becerilerinin güçlendirilmesi, görev tanımlarının netleştirilmesi ve yapılandırılmış iletişim modellerinin (SBAR gibi) etkin kullanımının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the communication problems between paramedics working in pre-hospital emergency health services and consultant physicians providing medical control from a multidimensional perspective. Based on the SBAR model, the Shannon & Weaver communication model, the Communicative Competence Theory, the Social Cognitive Theory, and Role Theory, the analysis reveals that communication breakdowns stem not only from technical issues but also from individual, institutional, and psychosocial factors. Conducted in İzmir with paramedics and consultant physicians, this phenomenological study identified four main themes: emotional effects, systemic problems, educational inadequacies, and structural deficiencies. The findings emphasize the importance of strengthening communication skills, clarifying role definitions, and effectively implementing structured communication models such as SBAR.