Sanal gerçeklik teknolojisinin çalgı komisyon sınavındaki kaygıyı azaltmada etkisi
The effect of virtual reality technology on reducing anxiety in the instrument commission exam
  1. Tez No: 966383
  2. Yazar: SAMET ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BUZDUĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada çalgı komisyon sınavına girecek olan öğrencilerin yaşadığı performans kaygısının, sanal gerçeklik teknolojisi teşviki ile kaygı düzeylerindeki değişimi incelenmiştir. Kastamonu Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerinden oluşan komisyonun yer aldığı sınav ortamı, 360 derece kamera ile kayıt altına alınmış ve bu kayıtlar sanal gerçeklik gözlüğüne aktarılarak öğrencilere gerçekçi bir sınav deneyimi sunulmuştur. Çalışma 10, 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören müzik öğrencileriyle deneysel araştırma modeli kullanılarak yürütülmüş; veri toplama süreci sekiz hafta boyunca devam etmiştir. Katılımcılara kaygı seviyelerini ölçebilmek amacıyla sanal gerçeklik deneyimlerinden önce ve sonra olmak üzere Durumluk ve Sürekli Kaygı Testi (STAI) uygulanmış ve ön-test, son-test verileri analiz edilerek karşılaştırılmıştır. Bu veriler doğrultusunda ulaşılan bulguların istatistiksel olarak geçerliğini değerlendirmek amacıyla parametrik testler kullanılmış; ön test ve son test puanları arasındaki farkı belirlemek için bağımlı örneklem t-testi, farklı gruplar arasındaki karşılaştırmalar için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda elde edilen bulgular sanal gerçeklik ortamlarının, öğrencilerin anlık kaygı seviyelerini anlamlı düzeyde azalttığını gösterirken sürekli kaygı düzeylerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Araştırma bulguları, sanal gerçeklik teknolojisinin müzik eğitiminde kaygı düzeyleriyle ilişkili değişkenler üzerinde çalışılabilecek yeni bir araç olarak değerlendirilebileceğine, yapılacak yeni çalışmalara kaynak teşkil edebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change in anxiety levels of students experiencing performance anxiety before taking the instrumental jury examination was examined through the use of virtual reality (VR) technology. The examination setting, which included a jury composed of teachers from Kastamonu Orhan Şaik Gökyay Fine Arts High School, was recorded with a 360-degree camera, and these recordings were transferred to virtual reality headsets to provide students with a realistic exam experience. The study was conducted using an experimental research model with music students from 10th, 11th, and 12th grades, and the data collection process continued for eight weeks. In order to measure the participants' anxiety levels, the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) was administered before and after the virtual reality experience, and the pre-test and post-test data were analyzed and compared. To evaluate the statistical validity of the findings obtained from this data, parametric tests were used; a paired-samples t-test was applied to determine the difference between pre-test and post-test scores, and a one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons between different groups. The findings obtained from the statistical analyses showed that virtual reality environments significantly reduced students' state anxiety levels, while the change in trait anxiety levels was not found to be statistically significant. The findings of the study suggest that virtual reality technology can be considered a new tool to explore variables related to anxiety levels in music education and may serve as a source for future research.