Evsel atıklar ve geri dönüşüm konusunda tasarım odaklı düşünme ile proje tabanlı öğrenme yaklaşımının çevre tutumuna, fen öğrenmede zihinsel risk alma ve yordayıcılarına ilişkin algısına etkisi
The effect of design-oriented thinking on household waste and recycling and project-based learning approach on environmental attitude, perception of mental risk-taking and predictors in science learning
- Tez No: 966393
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENDİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortaokul 7. sınıf“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesi Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm“ konusunda tasarım odaklı düşünme ile proje tabanlı öğrenme yaklaşımının çevre tutumuna, fen öğrenmede zihinsel risk alma ve yordayıcılarına ilişkin algısına etkisini araştırmaktır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinde yer alan ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 Eğitim- Öğretim yılında, Muğla merkezindeki bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma, deney grubu 23, kontrol grubu 23 olmak üzere toplam 46 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak ”Çevre Tutum Ölçeği“ ve ”Fen Öğrenmede Zihinsel Risk Alma ve Yordayıcılarına İlişkin Algı Ölçeği“ kullanılmıştır. Araştırmada ön test- son test olarak uygulanan ”Çevre Tutum Ölçeği“ ve ”Fen Öğrenmede Zihinsel Risk Alma ve Yordayıcılarına İlişkin Algı Ölçeği" nden elde edilen verilerin analizi için SPSS 22 istatistik programından yararlanılmıştır. İstatistik programına girilen verilere öncelikli olarak normallik analizi yapılmıştır. Normallik analizi sonuçlarına göre verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda parametrik istatistikler uygulanmıştır. Çalışmada grup içi karşılaştırmalarda ilişkili (bağımlı) gruplar t- testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise ilişkisiz (bağımsız) gruplar t-testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun, uygulama öncesinde çevreye yönelik tutumları ile fen öğrenmede zihinsel risk alma ve yordayıcılarına ilişkin algılarının benzer olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubunun, grup içi ön test- son test puanları arasında gerek çevreye yönelik tutumları gerekse fen öğrenmede zihinsel risk alma ve yordayıcılarına ilişkin algıları açısından bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Grupların son test karşılaştırmalarında hem çevreye yönelik tutumları hem de fen öğrenmede zihinsel risk alma ve yordayıcılarına ilişkin algılarında istatistiksel olarak bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Tasarım odaklı düşünme yaklaşımı ile öğretim farklı konularda ve farklı sınıf düzeylerinde yapılacak araştırmalar planlanabilir. Nicel araştırma yöntemi ile yürütülen bu çalışmaya nitel araştırma yöntemleri de dahil edilerek derinlemesine bilgi elde edilebilir. Bu araştırmada TOD ve PTÖ yaklaşımı ile yürütülen çalışma sonucunda; gelecekte TOD ile diğer öğretim yöntemlerinin karşılaştırıldığı araştırmalara yer verilebilir. Öğrencilerin çevre tutum düzeylerinin değiştirilebilmesi için; çevre ile iç içe olabilecekleri etkinliklere katılımlarına önem verilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of design-oriented thinking and a project-based learning approach on students' environmental attitudes, mental risk-taking, and perceptions of predictors of science learning within the context of the 7th grade“Pure Substances and Mixtures”unit, specifically focusing on the topic of Household Waste and Recycling. In the study, a quasi-experimental design is used with a pre-test-post-test control group, which is included in quantitative research methods. The research was carried out during the 2023–2024 academic year with 7th grade students attending a public secondary school located in the city center of Muğla. The study was conducted with a total of 46 students, including 23 in the experimental group and 23 in the control group. As data collection tools in the research, the“Environmental Attitude Scale”and the“Intellectual Risk-Taking and Perceptions about Its Predictors Scale in Science Education”were used. The data obtained from the“Environmental Attitude Scale”and the“Intellectual Risk-Taking and Perceptions about Its Predictors Scale in Science Education,”which were administered as pre-tests and post-tests, were analyzed using the SPSS 22 statistical software. Normality analysis was performed primarily on the data entered into the statistical program. According to the results of the normality analysis, it was found that the data were distributed normally. Accordingly, parametric statistical methods were applied. In the study, a paired samples t-test was used for within-group comparisons, and an independent samples t-test was used for between-group comparisons. It was found that the attitudes of the experimental and control group were similar towards the environment before the application and their perceptions of intellectual risk-taking and predictors in science education. It was found that there was no difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control group in terms of both their attitudes towards the environment and their perceptions of intellectual risk-taking and predictors of science education. In the post test comparisons of the groups, it was revealed that there was no statistical difference in either their attitudes towards the environment and their perceptions of intellectual risk-taking and predictors of science education. With the design-oriented thinking approach, research can be planned to be conducted on different subjects of teaching and at different grade levels. In-depth information can be obtained by including qualitative research methods in this study, which was conducted using the quantitative research method. As a result of the study conducted with the design-oriented thinking and project-based learning approach in this research, research comparing design-oriented thinking and other teaching methods may be included in the future. In order for students' environmental attitude levels to be changed, importance can be given to their participation in activities where they can be intertwined with the environment.