Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı, kronotip ve beden kitle indeksi ilişkisi
The relationship between social media addiction, chronotype, and body mass index among adults attending the Çukurova University Family Health Center
- Tez No: 966392
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KURDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine Başvuran Erişkinlerde Sosyal Medya Bağımlılığı, Kronotip ve Beden Kitle İndeksi İlişkisi Amaç: Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyaya erişimin kolaylaşması sorunlu kullanım davranışlarına, bağımlılık düzeyine ulaşan etkilere ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Literatür tarandığında sosyal medya bağımlılığıyla ilgili yapılan çalışmaların çoğunlukla adölesan gruplarda gerçekleştirildiği, aynı zamanda kronotip, sosyal medya bağımlılığı ve beden kitle indeksi (BKİ) ilişkisinin birlikte incelenmediği görülmüştür. Çalışmanın amacı erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı, kronotip ve BKİ arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel araştırma Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18 yaş ve üzeri erişkinlerle yürütüldü. Verilerin toplanması amacıyla sosyodemografik bilgi formu,“Sabahçıl-Akşamcıl Ölçeği”ve“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”(BSMBÖ) kullanıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 37,04±10,43 yıl olan katılımcıların %57'si (n=241) kadındı. Katılımcıların bağımlılık puan ortalaması 15,17±6,22'di ve %45,2'si ortalamanın üzerinde puana sahipti. Katılımcıların %48,7'si ara tip, %32,9'u sabahçıl, %18,4'ü akşamcıl tipti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Social Media Addiction, Chronotype, and Body Mass Index Among Adults Attending the Çukurova University Family Health Center Objective: Advancements in technology and increased access to social media may lead to problematic usage behaviors, addiction-level effects, and health issues. Most of the studies on social media addiction have been conducted among adolescents, and the relationship between chronotype, social media addiction, and body mass index (BMI) has not been examined collectively. This study aims to evaluate the relationship between social media addiction, chronotype, and BMI among adults. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted among adults aged 18 and over who applied to the Çukurova University Family Health Center. Data were collected using a sociodemographic information form, the“Morningness–Eveningness Questionnaire,”and the“Bergen Social Media Addiction Scale”(BSMAS). Results: Of the participants, whose mean age was 37.04±10.43 years, 57,0% (n=241) were female. The average addiction score was 15.17±6.22, and 45.2% of participants scored above the mean. In terms of chronotype, 48.7% were intermediate type, 32.9% were morning type, and 18.4% were evening type.