Kronik bel ağrısında farklı yoğunluktaki stabilizasyon egzersizlerinin core kaslarının mekanik özelliklerine ve ağrı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of stabilization exercises of different intensities on the mechanical properties of core muscles and pain in chronic low back pain
  1. Tez No: 966439
  2. Yazar: ABUZER AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kronik Bel Ağrısında Farklı Yoğunluktaki Stabilizasyon Egzersizlerinin Core Kaslarının Mekanik Özelliklerine ve Ağrı Üzerine Etkisinin İncelenmesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Doktora Tezi Gaziantep (2025). Bu çalışmada kronik bel ağrısı (KBA) olan hastalarda farklı yoğunlukta uygulanan spinal stabilizasyon egzersizlerinin core kaslarının mekanik özellikleri ve ağrı üzerine olan etkisi değerlendirildi. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 54 kişi blok randomizasyon yöntemi kullanılarak üç gruba ayrıldı. Birinci gruba haftada 4 gün spinal stabilizasyon egzersizleri, ikinci gruba haftada 2 gün spinal stabilizasyon egzersizleri ve üçüncü gruba ise bel, karın kaslarına yönelik ev programı verildi. Çalışma 12 hafta sürdü ve grup 1'den 2 kişi grup 2 ve 3'ten ise birer kişi çalışmayı tamamlayamadı. Katılımcıların transversus abdominis (TrA) kasının sertliği, görsel analog skala (GAS) ile ağrı düzeyi, Oswestry özür anketi ile bel özür düzeyi, ağrı hassasiyeti ve gövde kas enduransı tedavi öncesi ve 12. haftalık tedavi sonrası, ayrıca tedavinin 6. haftasında GAS ve Oswestry parametreleri için ara bir ölçüm yapıldı.
Özet (Çeviri)
Hasan Kalyoncu University, Graduate School of Postgraduate Education, Physiotherapy and Rehabilitation Department PhD Thesis Gaziantep, (2025). This study evaluated the effects of spinal stabilization exercises applied at different intensities on the mechanical properties of the core muscles and pain in patients with chronic low back pain (CLBP). 54 individuals who agreed to participate in the study voluntarily were divided into three groups using the block randomization method. The first group was given spinal stabilization exercises four days a week, the second group was given spinal stabilization exercises two days a week, and the third group was given a home program for the waist and abdominal muscles. The study lasted 12 weeks, and 2 people from group 1 and 1 person each from groups 2 and 3 could not complete the study. Participants' transversus abdominis (TrA) muscle stiffness, pain level with visual analog scale (VAS), lumbar disability level with Oswestry disability questionnaire, pain sensitivity and trunk muscle endurance were measured before and after the 12th week of treatment, and an interim measurement was made for VAS and Oswestry parameters at the 6th week of treatment.