Türkçe dilbilgisi öğretiminde yapım eki ve çekim eki kategorilerinin belirlenmesi
Determination of derivational and inflectional suffix categories in Turkish grammar teaching
  1. Tez No: 966463
  2. Yazar: UMUTCAN GÖNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Morfoloji, Linguistics, Education and Training, Morphology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dilbilgisi öğretimi, uzun yıllardır farklı yöntem ve tekniklerle ele alınmasına rağmen, istenen başarı düzeyine her zaman ulaşılamamaktadır. Bu durum, dilbilgisi öğretiminin hâlâ bir sorun olarak varlığını sürdürdüğünü göstermektedir. Özellikle ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde öğrencilerin akademik başarısızlıkları, dilbilgisi öğretiminin program bazında yeterince etkili olmadığını ortaya koymaktadır. Dil becerilerinin (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) gelişimi için sağlam bir dilbilgisi temeli gereklidir. Dilbilgisi içinde önemli bir yer tutan yapım ekleri ve çekim ekleri, kelimelerin anlam ve yapı kazanmasında temel rol oynar. Bu eklerin zaman içindeki değişimi, bazı durumlarda dilin genel kullanımında yaygınlaşmasına, bazı durumlarda ise sadece yöresel ağızlarda varlığını sürdürmesine neden olmaktadır. Bu tezde, Türkçe dilbilgisi öğretiminde yapım ve çekim eklerinin işlevleri, dil içindeki kullanımları ve öğretim sürecindeki yerleri ele alınmaktadır. Araştırmada, bu eklerin öğrencilere nasıl öğretildiği, hangi yöntemlerin kullanıldığı ve bu yöntemlerin öğrenci başarısı üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Betimsel analiz ve doküman analizi yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada, biçimbilgisi bağlamında etkili öğretim stratejileri geliştirmeye yönelik öneriler sunulmaktadır. Bu doğrultuda tez, yapım ve çekim eklerinin sınıflandırılması ve işlevlerine göre ayrıştırılmasıyla, dilbilgisi öğretiminin daha anlaşılır ve verimli hâle getirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although grammar instruction has been addressed through various methods and techniques for many years, the desired level of success has not always been achieved. This situation indicates that grammar instruction still remains a persistent issue. Especially at the primary and secondary education levels, students' academic failures reveal that grammar instruction is not sufficiently effective at the curriculum level. A solid foundation in grammar is essential for the development of language skills (listening, speaking, reading, and writing). Derivational and inflectional suffixes, which hold a significant place in grammar, play a fundamental role in shaping the meaning and structure of words. Over time, changes in these suffixes have led to their widespread use in general language in some cases, while in others, they have continued to exist only in regional dialects. This thesis examines the functions of derivational and inflectional suffixes in the teaching of Turkish grammar, their usage within the language, and their role in the instructional process. The research evaluates how these suffixes are taught to students, which methods are used, and the effects of these methods on student achievement. Utilizing descriptive and document analysis methods, the study offers suggestions for developing effective instructional strategies within the context of morphology. Accordingly, the thesis aims to make grammar instruction more comprehensible and effective by classifying derivational and inflectional suffixes and separating them according to their functions.