Prostat kanseri taramasında kişiselleştirilmiş biparametrik manyetik rezonans görüntülemenin prostat kanseri tespitindeki faydası ve maliyet etkinliğinin değerlendirilmesi
The benefit of personalized MRI in prostate cancerdetection and cost-effectiveness compared to multiparametricmri in prostate cancer screening
- Tez No: 966481
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN METİN ÇUBUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda prostat kanseri görüntülemesinde biparametrik MRG (bpMRG) ile multiparametrik MRG'nin (mpMRG) tanısal performanslarının ve maliyet etkinliklerinin karşılaştırılması ile kişiselleştirilmiş bir MRG protokolünün etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Ocak 2017 – Aralık 2023 tarihleri arasında tanısal yeterlilikte T2 ve DWI sekanslarını içeren mpMRG çekilmiş ve en az iki yıllık PSA takibi ile stabil seyreden veya biyopsi sonucu bulunan 1004 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar, iki ayrı deneyimli ekip tarafından bpMRG ve mpMRG şeklinde değerlendirilmiş ve PIRADS v2.1 kriterlerine göre skorlanmıştır. Ayrıca yaş, PSA, serbest PSA, prostat volümü, PSA dansitesi ve histopatolojik bulgular gibi veriler de hastane arşiv sisteminden taranarak kaydedilmiştir. Çalışmada, PIRADS 1, 2 ve 5 skor gruplarında yeterli tanısal kalitedeki sekansları içeren bpMRG'nin mpMRG ile tam uyumlu olduğu görülmüştür. Buna karşın, bpMRG'de PIRADS 3 olarak değerlendirilen 27 hastanın mpMRG değerlendirmesi ile PIRADS 4'e yükseldiği, bu grupta biyopsi sonucuna göre klinik olarak anlamlı kanser oranının %27,8 olduğu saptanmıştır. Yapılan analizlerde, bir ek malignite tanısı için gereken mpMRG sayısı (NNS) 21,3 olarak hesaplanmıştır. İki görüntüleme protokolü arasındaki temel farkın kontrast madde kullanımı olduğu, bunun da yaklaşık 3,2 katlık bir maliyet farkı oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca bpMRG'nin daha kısa sürmesi nedeniyle yapılan projeksiyonlarda, yıllık ek 272 hastanın taranabileceği gösterilmiştir. Sonuç olarak, çalışmamız günlük pratikte tüm hastalara mpMRG yapılmasının gereksiz olduğunu, başlangıçta bpMRG çekilmesinin yeterli olduğunu ortaya koymuştur. bpMRG'de PIRADS 3 olarak değerlendirilen olgularda ek olarak mpMRG uygulanmasıyla nihai skorun belirlenmesi, tanısal kayba yol açmadan optimizasyonu sağlamaktadır. Bu yaklaşım, merkezimizdeki verilerle gereksiz kontrast kullanımını %87,3 oranında azaltırken tetkik süresi ile randevu bekleme süresini de kısaltmakta ve yıllık yaklaşık 28.522 USD tasarruf sağlamaktadır. Bununla birlikte, yöntemin standardizasyonu için çekim parametrelerinde kalite yönetiminin güçlendirilmesi, gereksiz biyopsilerin engellenmesi adına ek parametrelerin hasta yönetimine dahil edilmesi ve kişiselleştirilmiş MRG protokolünün daha geniş serili, multisentrik çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to compare the diagnostic performances and cost-effectiveness of biparametric MRI (bpMRI) and multiparametric MRI (mpMRI) in prostate cancer imaging, and to evaluate the effectiveness of a personalized MRI protocol. In our study, 1004 patients who underwent mpMRI including diagnostically sufficient T2 and DWI sequences at Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital between January 2017 and December 2023, and who had either stable PSA levels with at least 2 years of follow-up or biopsy results, were retrospectively evaluated. The patients were assessed as bpMRI and mpMRI by two separate experienced teams and scored according to PI-RADS v2.1. In addition, the patients' age, PSA, free PSA, prostate volume, PSA density, and histopathological findings were retrieved from the hospital archive system and recorded. In our study, it was observed that the bpMRI evaluation, which included sequences of sufficient diagnostic quality, was in full agreement with mpMRI for PI-RADS 1, 2, and 5 score groups. In the evaluations, 27 patients who were assessed as PI-RADS 3 on bpMRI were upgraded to PI-RADS 4 with mpMRI evaluation, and in this upgraded group, the rate of clinically significant prostate cancer (csPCa) was found to be 27.8% based on biopsy results. In the analyses performed, the number of mpMRIs needed to diagnose one additional malignancy (NNS) was calculated as 21.3. The main difference between the two imaging protocols was the approximately 3.2-fold cost difference caused by the contrast agent. Additionally, due to the time advantage of bpMRI, our projections showed that an additional 272 patients could be screened annually. Our study demonstrates that applying mpMRI to all patients in daily practice is unnecessary, and that a personalized MRI protocol—consisting of initially performing bpMRI and applying mpMRI only to cases evaluated as PI-RADS 3 on bpMRI to determine the final score—provides optimization without causing diagnostic loss. This approach, based on the data from our center, reduces unnecessary contrast use by 87.3%, shortens examination duration and the interval between appointment dates, and provides an annual saving of 28,522 USD. For the standardization of this approach, there is a need for practices that will enhance quality management of imaging parameters, the inclusion of additional parameters in patient management to prevent unnecessary biopsies, and larger-scale multicenter studies for personalized MRI.