Bazı hayvanların öldürülmesi ile ilgili bir rivayetin tespit ve tahlili
Identification and analysis of a hadith concerning the killing of certain animals
  1. Tez No: 966480
  2. Yazar: UFUK KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, İslam dininin hayvanlara bakış açısını ve Hz. Peygamber'in hayvanlara yaklaşımını hadisler zaviyesinde ele almaktadır. Çalışmada öncelikle İslam'ın hayvanlara yönelik şefkat, merhamet ve adalet anlayışı irdelenmiş, Hz. Peygamber'in (s.a.v.) bu konudaki sözlü ve fiili uygulamaları üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda hayvanlara değer verilmesi ve onların korunmasına yönelik teşvikler değerlendirilmiştir. Çalışmanın merkezinde ise öldürülmesi emredilen hayvanlar hakkındaki hadisler yer almaktadır. Söz konusu rivâyetler klasik hadis eserlerinden tahric edilmiş, metin ve senet bakımından tahlil edilip sıhhat durumları tespit edilmiştir. Hadisler senet ve metin yönünden değerlendirilirken kaynaklar arasında karşılaştırmalar yapılmış ve aradaki farklar ortaya konmuştur. Mevzu bahis hadislerin doğru anlaşılması için klasik dönem şerh edebiyatından faydalanmak da göz ardı edilmemiştir. Bu cihetle hadislerin nasıl yorumlandığı tetkik edilmiş, müelliflerin de görüşleri irdelenmiştir. Söz konusu müelliflerin hadisler hakkında yaptıkları çözümlemeler hadisleri anlamamızda bizlere oldukça fayda sağlamıştır. Son olarak, İslam'ın hayvanlara verdiği kıymet ile modern hayatın sağladığı ayrıcalıklar arasında bir mukayese yapılmış ve hayvan hakları bağlamında farklı bir perspektif oluşturulması amaçlanmıştır. Böylece Hz. Peygamber'in hayvanlara karşı olan tutumunun günümüze yansıyan tarafları daha net izaha kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the perspective of Islam regarding animals and the Prophet Muhammad's (pbuh) approach towards them, primarily through the lens of Hadith. The research first delves into Islam's understanding of compassion, mercy, and justice towards animals, focusing on the Prophet's (pbuh) verbal teachings and practical applications in this regard. In this context, incentives for valuing and protecting animals have been evaluated. Central to the study are the Hadith narrations concerning animals explicitly commanded to be killed. These narrations have been meticulously extracted from classical Hadith works, analyzed in terms of both their matn (text) and isnad (chain of transmission), and their authenticity status determined. During the evaluation of these Hadith from both isnad and matn perspectives, comparative analyses were conducted across various sources, highlighting the differences among them. Furthermore, classical exegesis (sharh) literature was utilized to ensure a precise understanding of the Hadith in question. In this regard, the interpretations of these Hadith were thoroughly investigated, and the views of the respective commentators (muallifs) were examined. The analyses conducted by these commentators on the Hadith proved to be highly beneficial in comprehending the narrations. Finally, a comparison was drawn between the value Islam attributes to animals and the privileges offered by modern life, aiming to establish a distinct perspective within the context of animal rights. This approach has allowed for a clearer elucidation of the Prophet Muhammad's (pbuh) stance on animals and its contemporary implications.