Gebelik ve doğum sonu dönemde tromboembolizm riskinin değerlendirilmesinde simülasyonla öğretim etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of teaching with simulation in the evaluation of thromboembolism risk in pregnancy and postpartum period
- Tez No: 966482
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Araştırma; ebelik üçüncü sınıf öğrencilerinin gebelik ve doğum sonu dönem tromboembolizm risklerinin değerlendirilmesinin senaryo temelli simülasyon yöntemiyle öğretimin etkinliğini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini bir üniversitenin sağlık bilimleri fakültesi, ebelik bölümünde 3. Sınıf, riskli doğum ve doğum sonu dersini almış 86 olan öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleme yöntemi olarak basit rastgele örneklem yöntemi kullanıldı. Basit rastgele yöntemle müdahale grubuna 39, kontrol grubuna 39 kişi atandı. Araştırma 34 müdahale ve 37 kontrol olmak üzere 71 öğrenci ile tamamlandı. Araştırmada veri toplam aracı olarak Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu, Tromboembolizm Bilgi Değerlendirme Formu, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği, Simülasyon Tasarım Ölçeği ve Öğrenci Beceri Değerlendirme Formu kullanıldı. Bulgular: Uygulama öncesi müdahale ve kontrol grubundaki katılımcıların özellikleri benzerdi. Tromboembolizm Bilgi puanları ön test sonuçları gruplar arasında anlamsız olarak saptanırken, birinci ve ikinci izlem puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda müdahale ve kontrol grubu tromboemboliz bilgi puanının istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği belirlendi. Her iki grupta ikici izlem puanı anlamlı olarak daha yüksektir. Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği toplam puanı ortalamalarının ise birinci, ikinci izlemlerde sırasıyla 4,54±0,33, 4,56±0,40, Simülasyon Tasarım Ölçeği değerlendirme alt boyut puanı sırasıyla 4,56±0,39, 4,69±0,25 olarak saptandı. Sonuç: Tromboembolizm risklerinin değerlendirilmesinin senaryo temelli simülasyon yöntemiyle öğretimin etkili olduğu, öğrencilerin senaryo simülasyon uygulamasından memnun olduğu belirlendi. Simülasyon senaryolarının tasarımları, öğrenciler tarafından iyi düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Research; It was carried out as a randomized controlled experimental study to evaluate the risks of thromboembolism in the pregnancy and postpartum period of midwifery third year students with the effect of teaching by scenario-based simulation method. Materials and Methods: The universe of the study consists of 86 students who took the 3rd year risky birth and postpartum course in the midwifery department of a university's health sciences faculty. Simple random sampling method was used as the sampling method of the study. 39 people were assigned to the intervention group and 39 to the control group with the simple random method. The study was completed with 71 students, 34 intervention and 37 control. Student Identifier Information Form, Thromboembolism Information Evaluation Form, Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale, Simulation Design Scale and Student Skill Evaluation Form were used as data collection tools in the study. Results: The characteristics of the participants in the intervention and control groups were similar before the application. While the pre-test results of Thromboembolism Knowledge scores were found to be insignificant between the groups, statistically significant differences were found between the first and second follow-up scores. In intra-group comparisons, it was determined that the thromboembolic knowledge scores of the intervention and control groups showed a statistically significant difference. The second follow-up score was significantly higher in both groups. The total mean scores of the Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale were found to be 4.54±0.33, 4.56±0.40, respectively, and the Simulation Design Scale Evaluation sub-dimension score was found to be 4.56±0.39, 4.69±0.25, respectively, in the first and second follow-ups. Conclusion: It was determined that the scenario-based simulation method of teaching the assessment of thromboembolism risks was effective and that the students were satisfied with the scenario simulation application. The designs of the simulation scenarios were found to be of a good level by the students.