Roy adaptasyon modeline temellendirilmiş damgalanmayı önleme psikoeğitiminin tip 1 diyabeti olan bireylerde damgalanma ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of stigma prevention psychoeducation based on roy adaptation model on stigma and quality of life in individuals with type 1 diabetes
  1. Tez No: 966483
  2. Yazar: ECE MUTLU SATIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA DÜLGERLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Roy Adaptasyon Modeline (RAM) temellendirilmiş damgalanmayı önleme psikoeğitiminin, Tip 1 Diyabeti olan bireylerde damgalanma ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelenmektir. Gereç-Yöntem: Araştırma, ön-test, son-test ve izlem ölçümlü, girişim ve kontrol gruplu, 2x3'lük split-plot desende randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Mayıs 2024 - Şubat 2025 tarihleri arasında Ege Diyabetliler Derneği'ne kayıtlı 18 girişim 18 kontrol grbunda olan 36 birey ile yürütülmüştür. Araştırmada Tanıtıcı Bilgi Formu, Tip 1 Diyabet Damgalanma Değerlendirme Ölçeği, Kısa Form 36 ve hemşirelik sonuç kriterleri olmak üzere dört veri toplama aracı kullanılmıştır. Girişim grubuna 7 oturumdan oluşan Roy Adaptasyon Modeline Temellendirilmiş Damgalanmayı Önleme Grup Psikoeğitimi uyanırken, kontrol grubuna herhangi bir psikososyal müdahale uygulanmamıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, ANOVA testi, Mann Whitney U testi, Bonferroni analizi ve tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of stigma prevention psychoeducation based on the Roy Adaptation Model on stigma and quality of life in individuals with Type 1 Diabetes. Materials and Methods: The study is a randomised controlled experimental study with pre-test, post-test, and follow-up measurements, intervention and control groups, and a 2x3 split-plot design. The study was conducted between May 2024 and February 2025 with 36 individuals in 18 intervention and 18 control groups registered with the Aegean Diabetes Association. Four data collection tools were used: the Research Information Form, the Type 1 Diabetes Stigma Assessment Scale, the Short Form 36, and Nursing Outcome Criteria. intervention group received seven sessions of stigma prevention group psychoeducation based on the Roy Adaptation Model, while the control group didn't received any psychosocial intervention.