Total diz protezi uygulanan hastalarda ameliyat sonrası uyku kalitesi ile iyileşme durumu arasındaki ilişki
Relationship between postoperative sleep quality and recovery status in patients undergoing total knee arthroplasty
- Tez No: 966484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA CANDAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırmada total diz protezi uygulanan hastalarda ameliyat sonrası uyku kalitesi ile iyileşme durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte tasarlanan bu araştırmanın örneklemini, Haziran 2024- Kasım 2024 tarihleri arasında Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi 1 ve Ortopedi 2 servislerinde total diz protezi uygulanan, araştırmaya katılmayı kabul eden, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırma sınırlılıklarına uyan hastalar oluşturdu. Veriler ameliyattan 3 gün sonra hastalarla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin toplanmasında ilgili literatür doğrultusunda oluşturulan“Hasta Tanıtım Formu”,“Richard-Campbell Uyku Ölçeği”ve“İyileşme Kalitesi-40 Ölçeği (QoR-40)”kullanıldı. Verilerin analizi SPSS 27.0 version paket programı ile yapıldı. Hastalara ait veriler tanımlayıcı analiz sonuçları ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum, frekans ve yüzde ile açıklandı. Verilerin normal dağılımı örneklem sayısının n>50 olması nedeniyle Kolmogorov–Smirnov Testi ile incelendi. Verilerin normal dağılıma uymaması nedeniyle iki bağımsız grup arasındaki karşılaştırmalarda Mann Whitney U Testi, ikiden fazla bağımsız grup arasındaki karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis H Testi kullanıldı. Kruskal Wallis H Testi'nde fark saptanması durumunda farka neden olan grupların tespitinde Bonferroni Posthoc düzeltmesi kullanıldı. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman's korelasyon ile değerlendirildi. Verilerin analiz sonuçları %95 güven aralığında (p=0.05) yorumlandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 68.15±7.21 yıldır. Hastaların Richard–Campbell Uyku Ölçeği'nden aldıkları puanların ortalaması 68.64±25.38 olarak saptandı. Hastaların Uyku Derinliği maddesinden aldıkları puanların ortalaması 71.08±25.88, Uykuya Dalma maddesinden aldıkları puanların ortalaması 68.19±26.16, Uyanma Sıklığı maddesinden aldıkları puanların ortalaması 67.12±26.18, Uyanık Kalma Süresi maddesinden aldıkları puanların ortalaması 67.69±27.20, Uyku Kalitesi maddesinden aldıkları puanların ortalaması 69.12±26.30 ve Gürültü Seviyesi maddesinden aldıkları puanların ortalaması 95.35±13.12 olarak belirlendi. Hastaların Richard – Campbell Uyku Ölçeği puanına göre uyku kaliteleri değerlendirildiğinde, hastaların %7.7'sinin çok kötü uyku, %46.2'sinin orta düzey uyku ve %46.2'sinin çok iyi uykuya sahip olduğu saptandı. Hastaların İyileşme Kalitesi-40 Ölçeği puan ortalaması 187.83±8.14 belirlendi. Hastaların Fiziksel Konfor alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 56.38±3.73, Duygusal Durum alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 41.92±3.22, Hasta Desteği alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 34.92±0.42, Fiziksel Bağımsızlık alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 21.79±1.42 ve Ağrı alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 32.82±1.81 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate the relationship between postoperative sleep quality and recovery status in patients undergoing total knee arthroplasty. Method: The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of patients who underwent total knee arthroplasty in the Orthopedics 1 and Orthopedics 2 departments of Uşak Training and Research Hospital between June 2024 and November 2024, who agreed to participate in the study, met the inclusion criteria, and met the study limitations. Data were collected by face-to-face interviews with the patients 3 days after surgery. The“Patient Identification Form”,“Richard-Campbell Sleep Scale”, and“Quality of Recovery-40 Scale (QoR-40)”developed in line with the relevant literature were used to collect data. Data analysis was performed using the SPSS 27.0 version package program. The data belonging to the patients were explained with descriptive analysis results as mean, standard deviation, median, minimum, maximum, frequency and percentage. The normal distribution of the data was examined with the Kolmogorov–Smirnov Test due to the sample size n>50. Since the data did not conform to normal distribution, the Mann Whitney U Test was used in comparisons between two independent groups, and the Kruskal Wallis H Test was used in comparisons between more than two independent groups. In case of a difference in the Kruskal Wallis H Test, the Bonferroni Posthoc correction was used to determine the groups causing the difference. The relationship between continuous variables was evaluated with Spearman's correlation. The analysis results of the data were interpreted at a 95% confidence interval (p=0.05). Result: The mean age of the patients was 68.15±7.21 years. The mean scores of the patients on the Richard–Campbell Sleep Scale were determined as 68.64±25.38. The mean score of the patients for the Sleep Depth item was 71.08±25.88, the mean score for the Falling Asleep item was 68.19±26.16, the mean score for the Frequency of Awakening item was 67.12±26.18, the mean score for the Duration of Awakening item was 67.69±27.20, the mean score for the Sleep Quality item was 69.12±26.30 and the mean score for the Noise Level item was 95.35±13.12. When the sleep quality of the patients was evaluated according to the Richard – Campbell Sleep Scale scores, it was found that 7.7% of the patients had very poor sleep, 46.2% had moderate sleep, and 46.2% had very good sleep. The mean score of the patients on the Recovery Quality-40 Scale was determined as 187.83±8.14. The mean score of the patients from the Physical Comfort subdimension was 56.38±3.73, the mean score of the Emotional State subdimension was 41.92±3.22, the mean score of the Patient Support subdimension was 34.92±0.42, the mean score of the Physical Independence subdimension was 21.79 ±1.42 and the mean score of the Pain subdimension was 32.82±1.81.