Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve diplomat Selim Sarper'in hayatı (1899-1968)
The life of Selim Rauf Sarper, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye and diplomat (1899-1968)
  1. Tez No: 966491
  2. Yazar: FATİH ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Doktora tezi, 1960-1962 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak görev yapmış olan Selim Rauf Sarper'in hayatını konu almaktadır. Bu çalışma ile Selim Rauf Sarper'in hayatına dair bilinmeyen noktalar aydınlatılacaktır. Selim Rauf Sarper, 1899 yılında İstanbul'da doğmuş, diplomatlık görevi öncesinde çeşitli görevlerde hizmet vermiştir. Selim Rauf Sarper, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı görevinden önce de devlete diplomat olarak hizmet etmiştir. Selim Sarper, uzun yıllar devlete hizmet ettikten sonra 1968 yılında hayatını kaybetmiştir. Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinin önemli bir aktörü olan Selim Sarper'in hayatı anlatılırken Türkiye Cumhuriyeti tarihine de ışık tutulacaktır. Kendisinin dışişleri bakanı olduğu dönem Türk dış politikasında kendine has özellikleri olan bir dönemdir, bu yönüyle de incelenmesi gereken bir kişidir. Çalışmada, Selim Sarper'in hayatına ve aile üyelerine dair bilgiler yer alacaktır; ayrıca Selim Sarper'in mesleki hayatının aşamaları adım adım incelenerek kendisinin Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihi içerisindeki yeri daha da belirgin hâle getirilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this doctoral thesis is biography of Selim Rauf Sarper who was the Minister of Foreign Affairs of Republic of Türkiye. With this study, unknown points about the life of Selim Sarper will be enlightened. Selim Rauf Sarper was born in 1899 in Istanbul. Before working as diplomat, he served for other various missions. Selim Rauf Sarper worked as the Minister of Foreign Affairs of Republic of Türkiye before this job he served in the government as diplomat. After serving in the government for long years, he died in 1968. While telling the biography of Selim Sarper who was one of the important actors of Turkish political history, history of Republic of Türkiye will be crystallized. His ministry of foreign affairs period takes an important place with its specific sides. In the study, information's about the life of Selim Sarper and his family will be given; also, his political career will be analyzed step by step. With this analysis, Selim Sarper's place in the history of Republic of Türkiye will be better understood.