Çocukluğunda ebeveyne yabancılaştırıcı davranışlara maruz kalmış genç yetişkinlerin perspektifinden, çocuğun birlikte yaşadığı ebeveyninin yabancılaştırıcı davranışlarının incelenmesi
Examination of the ailenating behaviours of the parent whom the child lives, from the perspective of young adults who were exposed to parental alienating behaviour in childhood
  1. Tez No: 966516
  2. Yazar: UMURCAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Boşanma, hukuki açıdan evlilik sözleşmesinin sona erdirildiği ve psikolojik açıdan ailenin dinamiklerini değiştiren komplike bir süreç olarak tanımlanabilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2024 verilerine göre 187 bin 343 çift boşanmıştır. Buna bağlı olarak 186 bin 534 çocuk velayete verilmiştir. Boşanmanın sonucu olarak çocuklar birçok açıdan kötü etkilenebilmektedir. Bunlardan biri olan ebeveyne yabancılaşma bir ebeveynin diğer ebeveyni kötülemesi sonucu ortak çocuklarının kötülenen ebeveynden sistematik bir şekilde uzaklaştırılmasına verilen addır. Ebeveyn ortak çocuklarını diğer ebeveynden uzaklaştırırken birtakım yabancılaştırıcı davranışlarda bulunur. Yapılan bu tez araştırması ile çocukluğunda ebeveyne yabancılaştırıcı davranışlara maruz kalmış genç yetişkinlerin perspektifinden, çocuğun birlikte yaşadığı ebeveyninin yabancılaştırıcı davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. İncelenen 9 yabancılaştırıcı davranışın 7'sinin yabancılaştırıcı ebeveynler tarafından uygulandığı fakat 2 yabancılaştırıcı davranışın benzer araştırmaların aksine uygulanmadığı katılımcılar tarafından bildirilmiştir. Buna bağlı olarak çocukluğunda ebeveyne yabancılaşmaya maruz kalmış genç yetişkinlerden oluşan katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Görüşme Formu'' uygulanmıştır. Katılımcılardan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle elde edilen bilgiler ''İçerik Analizi'' yöntemiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Divorce can be defined as a complicated process that legally terminates the marriage contract and psychologically changes the dynamics of the family. According to Turkish Statistical Institute (TUIK) 2024 data, 187 thousand 343 couples were divorced. Accordingly, 186 thousand 536 children were given into custody. As a result of divorce, children can be adversely affected in many ways. One of these, parental alienation, is the name given to the systematic alienation of common children from the vilified parent as a result of one parent denigrating the other parent. The parent engages in some alienating behavior while alienating their shared children from the other parent. The aim of this thesis research is to examine the alienating behavior of the parent the child lives with, from the perspective of young adults who were exposed to alienating behavior from their parents in their childhood. The participants reported that 7 of the 9 alienating behaviors examined were practiced by alienating parents, but 2 alienating behaviors were not practiced, contrary to similar research. Accordingly, the“Personal Information Form”and“Interview Form”prepared by the researcher were applied to the participants, who were young adults who were exposed to alienation from their parents in their childhood. The information obtained from the participants using the semi-structured interview technique was analyzed using the“Content Analysis”method.