Küçük hücreli dışı akciğer kanserli olguların ekshale soluk kondensat örneklerinde spesifik Mirna'lar ile E-cadherin ve Vimentin ifadelerinin ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between Specific miRNAs and E-cadherin and Vimentin expressions in exhaled breath condensate samples of non-small cell lung cancer patients
- Tez No: 966540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TETİK VARDARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Chest Diseases, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Amaç : İleri evre 40 KHDAK olgusu ile 20 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubundan alınan EBC ve plazma örneklerinde, e-kaderin/vimentin ifadelerini ve miRNA-34a, miRNA-374a, miRNA-27, miRNA-503, miRNA-1271, miRNA-10b, miRNA-346, miRNA-23a, miRNA-30a, miRNA-193a ekspresyon profillerini incelemektir. Yeni bir erken tanı yönteminin geliştirilmesi ve patofizyolojinin anlaşılması hedeflenmektedir. Yöntem : İleri evre 40 hastadan ve 20 sağlıklı bireyden toplanan EBC ve plazma örneklerinden e-kaderin, vimentin, miRNA-34a, miRNA-374a, miRNA-27, miRNA-503, miRNA-1271, miRNA-10b, miRNA-346, miRNA-23a, miRNA-30a ve miRNA-193a ekspresyon profilleri elde edildi. Total RNA, cDNA'ya dönüştürüldü, miRNA izolasyonu ve RT-qPCR yapıldı. E-kaderin ve vimentin profilleri için ELISA yöntemi kullanıldı. Bulgular : EBC örneklerinde, gruplar arasında vimentin açısından fark yoktur. Vimentin, hasta grubunun plazma örneklerinde azalmıştır. Plazma e-kaderin düzeyleri, KHDAK hastalarında daha düşük bulunmuştur. Hasta ve kontrol grubunda, EBC ve plazma e-kaderin ekspresyonları arasında korelasyon yoktur. EBC örneklerinde, hsa-miR-23a, hsa-miR-346, hsa-miR-27b, hsa-miR-34a, hsa-miR-30a, hsa-miR-193b, hsa-miR-1271, hsa-miR-10b ve hsa-miR-503 ekspresyonu, KHDAK grubunda daha yüksektir. Plazma örneklerinde, KHDAK grubunda hsa-miR-1271, hsa-miR-503, hsa-miR-346, hsa-miR-27b ve hsa-miR-34a düzeylerinde artış görülmüştür. Sonuç : KHDAK'de EBC yöntemi, potansiyel bir erken tanı yöntemidir. EBC örneklerinde ekspresyonu yüksek tespit edilen miRNA'lar, biyobelirteç olabilir. E-kaderin ve vimentinin etkilerinin netleşmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler; KHDAK; miRNA; vimentin; e-kaderin; EBC
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate E-cadherin/vimentin expression and miRNA-34a, miRNA-374a, miRNA-27, miRNA-503, miRNA-1271, miRNA-10b, miRNA-346, miRNA-23a, miRNA-30a, and miRNA-193a expression profiles in EBC and plasma samples from 40 advanced-stage NSCLC cases and a control group of 20 healthy individuals. The aim is to develop a new early diagnosis method and understand the pathophysiology. Methods: Expression profiles of E-cadherin, vimentin, miRNA-34a, miRNA-374a, miRNA-27, miRNA-503, miRNA-1271, miRNA-10b, miRNA-346, miRNA-23a, miRNA-30a, and miRNA-193a were obtained from EBC and plasma samples collected from 40 advanced-stage patients and 20 healthy individuals. Total RNA was converted to cDNA, miRNA isolation was performed, and RT-qPCR was performed. ELISA was used for E-cadherin and vimentin profiles. Findings: There was no difference in vimentin levels between the groups in EBC samples. Vimentin was decreased in the plasma samples of the patient group. Plasma E-cadherin levels were lower in NSCLC patients. There was no correlation between EBC and plasma E-cadherin expression in the patient and control groups. In EBC samples, hsa-miR-23a, hsa-miR-346, hsa-miR-27b, hsa-miR-34a, hsa-miR-30a, hsa-miR-193b, hsa-miR-1271, hsa-miR-10b, and hsa-miR-503 expression was higher in the NSCLC group. In plasma samples, increased levels of hsa-miR-1271, hsa-miR-503, hsa-miR-346, hsa-miR-27b, and hsa-miR-34a were observed in the NSCLC group. Conclusion: EBC is a potential early diagnosis method in NSCLC. MiRNAs with high expression in EBC samples may serve as biomarkers. Further studies are needed to clarify the effects of E-cadherin and vimentin. Keywords; NSCLC; miRNA; vimentin; e-cadherin; EBC