İklim koruma hukuku bağlamında enerjiye erişim hakkı ve karbon vergisi uygulaması
The right to access energy and the implementation of carbon tax in the context of climate protection law
  1. Tez No: 966539
  2. Yazar: İREM EBRAR ALTIN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIFAT TINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İklim değişikliği ile mücadelede merkezi bir rol üstlenen iklim koruma hukuku, iklim değişikliğinin temel haklarla ilişkisini düzenlemesi açısından bir yapı taşı niteliğindedir. İklim koruma hukuku ile temel hakların dinamik bir ilişkide olduğu alanlardan biri de enerjiye erişim hakkıdır. Enerjiye erişim hakkı kısaca, en asgarî koşullarda, normal kabul edilebilecek bir hayat sürdürmek için kişi ve insan gruplarının ihtiyacı olan, elektrik, gaz, petrol gibi enerji kaynaklarından faydalanma hakkı şeklinde tanımlanabilir. Bu kaynakları edinim, bireylerin sosyal ve ekonomik gelişimleri bakımından öne çıkarken, toplumların refah seviyesi üzerinde de açık etkiler ihtiva etmektedir. Buna karşın enerjiye erişim hakkının karşı karşıya olduğu önemli bir tehdit; enerji kaynaklarının kullanım şeklinin iklim değişikliğine etkide bulunmasıdır. Bu noktada, iklimin korunmasına ilişkin etkin bir mali araç olan karbon vergisi devreye girmekte ve enerji kullanımının sebep olduğu çevresel zararın maliyetini enerji ürünlerine yüklemektedir. Enerji sektöründe yoğun şekilde uygulanmakta olan ve daha da yaygınlaşacağı öngörülen karbon vergileri, özellikle gelişmekteki ülkelerin kırsal alanlarında yaşayanların, yoksul toplumların ve kırılgan grupların enerjiye erişimine ek mali yükler getirmesi sebebiyle, yoğun eleştiri altındadır. Bu nedenle, karbon vergisinin enerjiye erişim hakkı üzerindeki etkilerinin derinlemesine incelenmesi bir gereklilik arz etmektedir. Çalışmanın amacı, karbon vergisi uygulamalarının temel haklara zarar vermeden, bireylerin enerjiye adil ve sürekli erişimini garanti altına alacak yöntemlerin incelenmesi ve bu konuda çözüm önerileri sunmasıdır. Bu çerçevede, iklim koruma hukuku ve temel haklar arasındaki dengenin korunmasını sağlayacak etkili çözüm yollarının araştırılması da hedeflenmektedir. Böylelikle, hem iklim kriziyle mücadelede etkili bir araç olan karbon vergisi işlevselliğini koruyacak hem de bireylerin temel hakları güvence altına alınarak sosyal adalet ilkesi güçlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The climate crisis is increasingly exerting a significant influence on modern life, shaping daily habits and impacting the fulfillment of basic needs in various forms. As a result, climate protection law plays a central role in combating climate change, while the relationship between climate and fundamental rights has gained greater importance. One critical area where climate protection law and fundamental rights intersect dynamically is the right to access energy. This right is pivotal for individuals' social and economic development and has clear implications for societal welfare levels. However, the right to access energy faces a significant threat: the contribution of energy consumption to climate change. At this point, the carbon tax emerges as an effective financial instrument for climate protection, assigning the environmental costs of energy use to energy products. Carbon taxes, which are heavily applied in the energy sector and are expected to become even more widespread, pose a particular risk to vulnerable groups such as rural populations, impoverished communities, and fragile groups in developing countries due to the additional financial burden imposed on their access to energy. Therefore, a detailed examination of the effects of carbon taxes on the right to access energy has become a necessity. The aim of this study is to analyze the implementation of carbon taxes to ensure that they do not harm fundamental rights and to propose solutions that guarantee fair and sustainable access to energy for individuals. Within this framework, the study seeks to develop effective solutions to maintain the balance between climate protection law and fundamental rights. In doing so, the functionality of the carbon tax as a powerful tool in the fight against the climate crisis will be preserved, while fundamental rights will be safeguarded, thereby reinforcing the principle of social justice.