Reklamda metaverse: Sanal gerçeklik kullanımının reklamın akılda kalıcılığına etkisi
The impact of virtual reality usage in the metaverse on the memorability of advertisement
- Tez No: 966565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZEN OKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dijital iletişimin insan hayatına girmesi birçok alanda değişimlere sebep olmuştur. Bu alanlar içerisindeki reklam kavramı dijital iletişim içerisindeki yeni medyada da yerini almıştır. Yeni medyadaki reklamlar günümüzün şartlarında geleneksel reklamlara göre daha fazla dikkat çekmektedir. Özellikle teknolojiye hâkim olan gençler arasında yeni medyadaki dijital reklamlar onların zihinlerinde daha akılda kalıcı bir hale gelmektedir. Teknoloji dünyasında reklamların daha akılda kalıcı hale gelmesine sağlayacak geleceğin yeni teknolojisi Metaverse ve sanal gerçeklik kavramlarıdır. Bu kavramlar günümüzde de etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojileri kullanan bireyler bu sanal dünyanın içerisinde reklamları izlediklerinde geleneksel reklamlara göre daha akılda kalıcı olmuştur. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda da Metaverse ve sanal gerçeklik teknolojisi içerisinde izletilen reklamların daha kolay hatırlanabildiği tespit edilmiştir. "Reklamda Metaverse: Sanal Gerçeklik Kullanımının Reklamın Akılda Kalıcılığına Etkisini Belirlemeye Yönelik Bir Araştırma'' çalışmasında kontrol grubu ve deney grubuna aynı iki reklamdan izlettirilmiştir. Kontrol grubuna bilgisayardan geleneksel reklam olarak deney grubuna ise sanal gerçeklik gözlüğüyle 360 derece sanal reklam olarak izlettirilmiştir. Sanal gerçeklik gözlüğüyle izlettirilen iki reklamın da kullanıcılar için daha akılda kalıcı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The introduction of digital communication into human life has caused changes in many areas. The concept of advertisements in these areas has also taken its place in the new media in digital communication. Advertisements in new media attract more attention than traditional advertisements in today's conditions. Especially among young people who have mastered technology, digital advertisements in new media become more memorable in their minds. The new technology of the future that will make advertisements more memorable in the world of technology is the Metaverse and virtual reality concepts. These concepts have started to be used effectively today. When individuals using these technologies watch advertisements in this virtual world, they are more memorable than traditional advertisements. In the researches conducted on the subjects, it has been determined that the advertisements shown in Metaverse and virtual reality technology can be remembered more easily. ''Metaverse in Advertising: A Research to Determine the Effect of Virtual Reality Use on the Memorability of Advertising'' the control group and the experimental group were shown the same two advertisements. The control group was shown a traditional advertisement on the computer and the experimental group was shown a 360-degree virtual advertisement with virtual reality glasses. It was analyzed that the two advertisements made to be watched with virtual reality glasses were more memorable for users.