Bel ağrısı olan gebelerde fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluğun bel ağrısı ile ilişkili özürlülük durumuna etkisinin incelenmesi
An examination of the effects of physical activity and physical fitness on disability associated with low back pain in pregnant women
  1. Tez No: 966566
  2. Yazar: ŞEBNEM KUZUDİŞLİ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÇINAR MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gebelik, fizyolojik ve biyomekanik değişimlerin yoğun yaşandığı bir dönem olup, en sık rastlanan kas-iskelet sistemi sorunu bel ağrısıdır ve bu durum ciddi fonksiyonel kısıtlılıklara yol açabilmektedir. Fiziksel aktivite ve uygunluk düzeylerinin bel ağrısı ve özürlülük üzerindeki etkilerini ikinci ve üçüncü trimesterde karşılaştırmalı olarak inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, bel ağrısı olan gebelerde fiziksel aktivite ve uygunluk düzeylerinin ağrı şiddeti ile özürlülük üzerine etkilerini değerlendirmiştir. 2024 Şubat-Kasım ayları arasında 43 gebe ile yürütülen çalışmada ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS), özürlülük Oswestry Dizabilite İndeksi'nin Türkçe versiyonu (ODI) ile; fiziksel aktivite Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi'nin Türkçe versiyonu (GFAA) ile; fiziksel uygunluk ise çeşitli fonksiyonel testlerle ölçülmüştür. Sonuçlar, her iki trimesterde de fiziksel aktivite düzeylerinin yetersiz olduğunu (ikinci trimester: 249.81±105.94 MET, üçüncü trimester: 188.47±51.2 MET) ve üçüncü trimestere geçişte anlamlı azalma olduğunu göstermiştir (p0.05). İkinci trimesterde ise denge ile özürlülük arasında anlamlı ilişki belirlenmiştir (p=0.034). Sonuç olarak, fiziksel aktivite ve uygunluk düzeylerinin, özellikle ikinci trimesterde, gebelerde bel ağrısı ve özürlülük üzerinde önemli etkileri olduğu ortaya konmuştur. Trimesterlere özgü egzersiz ve takip programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period characterized by intense physiological and biomechanical changes, during which low back pain is the most common musculoskeletal problem, often leading to significant functional limitations. There is a limited number of studies comparing the effects of physical activity and physical fitness levels on low back pain and disability between the second and third trimesters. This study evaluated the effects of physical activity and physical fitness levels on pain severity and disability in pregnant women with low back pain. Conducted between February and November 2024, the study included 43 pregnant women. Pain severity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), disability with the Turkish version of the Oswestry Disability Index (ODI), physical activity with the Turkish version of the Pregnancy Physical Activity Questionnaire (PPAQ), and physical fitness through various functional tests. The findings revealed that physical activity levels were insufficient in both trimesters (second trimester: 249.81 ± 105.94 MET; third trimester: 188.47 ± 51.2 MET), with a significant decline observed in the third trimester (p < 0.01). In the second trimester, physical activity scores were positively correlated with pain severity (r = 0.415, p = 0.006) and disability (r = 0.399, p = 0.008). Furthermore, inappropriate types and intensities of activity were found to increase pain and disability. In physical fitness assessments, scores from the 6-Minute Walk Test and the 30-Second Sit-to-Stand Test significantly decreased in the third trimester (p < 0.001), and lower extremity muscle endurance was negatively correlated with pain severity (r = –0.340, p = 0.026). The effects of other physical fitness parameters were not statistically significant (p > 0.05). In the second trimester, a significant relationship was identified between balance and disability (p = 0.034). In conclusion, physical activity and physical fitness levels, particularly in the second trimester, were found to have significant effects on low back pain and disability in pregnant women. The development of trimester-specific exercise and follow-up programs is recommended.