Okul öncesi dönem çocuklarında besin reddi ile ebeveyn tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between food refusal and parenting styles in preschool children
- Tez No: 966567
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklarında görülen besin reddi ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Eylül 2023 – Eylül 2024 tarihleri arasında Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı dört resmi okul öncesi eğitim kurumunda yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 3-6 yaş aralığında yer alan ve çalışmanın yürütüldüğü dönemde okula düzenli devam eden çocuklar ile onların ebeveynleri oluşturmuştur. Örneklem belirlenmesinde uygun/kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında“Çocuk Bilgi Formu”,“Ebeveyn Bilgi Formu”,“Çocuk Besin Reddi Ölçeği(ÇBRÖ)”,“Ebeveyn Tutum Ölçeği(ETÖ)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon analizleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational research to examine the relationship between food refusal and parenting styles in preschool children. The research was carried out between September 2023 and September 2024 in four official preschool institutions affiliated with the Denizli Provincial Directorate of National Education. The sample consisted of children aged 3 to 6 years who regularly attended school during the research period and their parents. A convenience sampling method was used to determine the sample. Data were collected using the“Child Information Form,”“Parent Information Form,”“Child Food Refusal Scale (ÇBRÖ),”and“Parenting Style Scale (ETÖ).”The collected data were analyzed using descriptive statistics and correlation analysis via the SPSS program. According to the findings, a statistically significant positive correlation was found between democratic parenting style and picky eating behavior in children (r = 0.133; p < 0.001), while authoritarian (r = –0.092; p = 0.014) and overprotective parenting styles (r = –0.154; p < 0.001) showed significant negative correlations. Additionally, variables such as parental education level, occupation, income, and the primary caregiver of the child were found to have a significant impact on parenting styles. The results of the study indicate that parenting styles can directly influence children's eating behaviors, and in particular, the democratic parenting approach may support the development of healthy eating habits.