Yapay zekâ teknolojilerinin sinema sektöründeki işgücüne etkileri
The impacts of artificial intelligence technologies on the film industry's labor force
- Tez No: 966568
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAKIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sinema sektörü, yapay zekâ teknolojilerinin yükselişiyle yeni bir paradigmanın eşiğindedir. Bu teknolojiler bir yandan üretim verimliliğini artırıp yeni yaratıcı ufuklar açarken, diğer yandan teknolojik akılcılaşma yoluyla işgücü yapısını, mesleki rolleri ve yaratıcı emeğin değerini dönüştürerek yeni iktidar ve denetim mekanizmaları oluşturmaktadır. Bu doktora tezi, yapay zekânın sinema sektöründeki işgücüne yönelik yarattığı bu ikili etkiyi (riskler ve fırsatlar), küresel film pazarında etkin 11 ülkeden 11 ana akım film yapımcısıyla gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar yoluyla analiz etmektedir. Araştırmanın temel bulgularına göre, yapay zekânın sektöre etkisi en yoğun biçimde post-prodüksiyon ve proje geliştirme aşamalarında hissedilmektedir. Telif hakları, yaratıcı mülkiyetin belirsizleşmesi ve etik sorunlar ise sektörün karşı karşıya olduğu en acil ve güncel zorluklar arasında yer almaktadır. Çalışma, bu dönüşüm süreciyle ortaya çıkan yeni iş rolleri ve beceri gereksinimlerini tanımlamaktadır. Ayrıca, sinema eğitiminin gelecekteki sektörel taleplere uyum sağlayabilmesi için, teknik ve etik okuryazarlığı odağına alan kapsamlı bir müfredat reformuna ihtiyaç duyulduğunu savunmakta ve bu doğrultuda çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The cinema industry stands at the threshold of a new paradigm with the rise of artificial intelligence technologies. While these technologies enhance production efficiency and open new creative horizons, they also transform labor structures, professional roles, and the value of creative work through technological rationalization, thereby establishing new mechanisms of power and control. This doctoral dissertation analyzes the dual impact of artificial intelligence on the film industry workforce (both risks and opportunities) through in-depth interviews conducted with 11 mainstream film producers from 11 countries active in the global film market. According to the main findings, artificial intelligence's impact is felt most intensely in the stages of post-production and project development. Issues such as copyright, the ambiguity of creative ownership, and ethical concerns emerge as the most urgent and pressing challenges facing the industry. The study identifies the new professional roles and skill requirements that have emerged during this transformative process. It also argues that a comprehensive curriculum reform is needed in cinema education to meet future industry demands, with a central focus on both technical and ethical literacy. In line with this perspective, the study offers concrete recommendations for adaptation.