Farklı materyal ve tekniklerle yapılan endokron restorasyonlarının internal ve marjinal uyumunun karşılaştırılması: in vitro çalışma
Comparison of internal compatibility of endocrown restorations madewith different materials and technics
  1. Tez No: 966569
  2. Yazar: GÜLGÜN DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ÇETİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı aşırı farklı materyal ve tekniklerle yapılan endokron restorasyonlarının internal ve marjinal uyumlarının karşılaştırılmasıdır. Bu in vitro çalışmada, benzer morfolojik özelliklere sahip, çürüksüz ve çekilmiş toplam 28 adet insan molar dişi kullanılmıştır.Çekim sonrası dişler su içinde muhafaza edilmiştir. Araştırma sürecinde tüm dişler, ölçüm ve uygulama aşamalarında benzer koşullarda işleme alınarak, materyallerin karşılaştırılabilirliğinin sağlanmasına özen gösterilmiştir.1.Grupta silikon ölçü materyali ile(Durosil C Silikon Ölçü ) konvansiyonel ölçü alınarak alçı model elde edildi ve model üzerine nanohibrit kompozit materyalinden(Universal Nano Hibrit Kompozit) endokron restorasyon yapıldı,2. Grupta prepare edilen dişler üzerinden intraoral tarama cihazı(Trios 5, 3Shape A/S) ile ölçü alınarak Cad sisteminde(3 Shape Dental Manager 2021 ) restorasyon dizayn edildi ve 3 boyutlu yazıcı(NextDent 5100 3D Printer ) kullanılarak 3D Rezin(C&B MFH (Micro Filled Hybrid) endokronlar üretildi.3.Grupta direk prepare edilen dişler üzerinden intraoral tarama cihazı (Trios 5, 3Shape A/S) ile ölçü alındı, Cad-Cam sistemi ile dizayn(ExoCad ;Onex dental) edilip feldspatik cam bloklardan(G Cream Blocks ) endokronlar üretildi.4.Grupta konvansiyonel ölçü alınarak alçı model elde edildi ,laboratuvar tarama cihazı ile modelin tarandı, Cad-Cam sistemi ile dizayn( ExoCad ;Onex dental) edilerek ile felspatik cam bloklardan (G Cream Blocks )endokronlar üretildi.Üretilen endokronlar rezin siman (Panavia F 2.0 - Üniversal Rezin Siman Seti)ile simante edildi.Örnekler sonuz separe yardımıyla 4 parçaya ayrıldı , internal ve marjinal siman aralıkları mikroskop( ile Olymus SZ40 Streo Mikroskop ) yardımıyla ölçüldü .Siman kalınlıkları µm cinsinden ölçüldü ve kaydedildi. Sonuçlar istatiksel olarak SPSS programında One-Vay ANOVA testi kullanılarak değerlendirildi.İnternal boşluk değerleri ortalaması Grup 1: 259,53µm ,Grup 2: 278,78 µm ,Grup 3: 234,32µm,Grup 4: 260,75µm olarak bulundu.Grup 3 en düşük değeri gösterirken Grup 2 en yüksek değeri gösterdi. Marjinal boşluk değerleri ortalaması Grup1: 150,00 µm ,Grup 2: 179,57 µm ,Grup3: 185,28 µm ,Grup4: 236,57 µm olarak bulundu.Grup 1 en düşük değeri gösterirken Grup2 en yüksek değeri göstermiştir. Bu çalışmada sayısal olarak en iyi marjinal uyum 1.grupta ölçülürken en iyi internal uyum sayısal olarak 3.grupta bulunmuştur .Ancak gruplar arasında her ölçüm değeri sonuçlarında istatiksel olarak herhangi bir bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the internal and marginal adaptation of endocrown restorations fabricated using different materials and techniques. In this in vitro study, a total of 28 extracted human molar teeth, free of caries and with similar morphological characteristics, were used. After extraction, the teeth were stored in water. Throughout the research process, all teeth were processed under similar conditions during both measurement and application phases, to ensure the comparability of the materials.Group 1: Conventional impressions were taken using silicone impression material (Durosil C Silicone), and a stone model was obtained. Endocrowns were fabricated on this model using a nanohybrid composite material (Universal Nano Hybrid Composite).Group 2: Digital impressions were taken directly from the prepared teeth using an intraoral scanner (Trios 5, 3Shape A/S). The restorations were designed using CAD software (3Shape Dental Manager 2021) and produced using a 3D printer (NextDent 5100 3D Printer) with a 3D resin material (C&B MFH - Micro Filled Hybrid).Group 3: Digital impressions were taken directly from the prepared teeth using an intraoral scanner (Trios 5, 3Shape A/S). The restorations were designed with CAD/CAM software (ExoCad; Onex Dental) and fabricated using feldspathic glass ceramic blocks (G-Cream Blocks).Group 4: Conventional impressions were taken and a stone model was obtained. The model was scanned using a laboratory scanner, and the restorations were designed using CAD/CAM software (ExoCad; Onex Dental) and fabricated from feldspathic glass ceramic blocks (G-Cream Blocks).All endocrowns were cemented using a resin cement (Panavia F 2.0 - Universal Resin Cement Set). Each sample was sectioned into four parts using a separating saw, and the internal and marginal cement gaps were measured under a stereomicroscope (Olympus SZ40 Stereo Microscope). Cement thicknesses were measured in micrometers (µm) and recorded. The results were statistically analyzed using the One-Way ANOVA test in the SPSS program.The mean internal gap values were found to be: Group 1: 259.53 µm ,Group 2: 278.78 µm ,Group 3: 234.32 µm ,Group 4: 260.75 µm ,Group 3 showed the lowest internal gap value, while Group 2 showed the highest.The mean marginal gap values were: Group 1: 150.00 µm,Group 2: 179.57 µm,Group 3: 185.28 µm,Group 4: 236.57 µm Group 1 had the lowest marginal gap, while Group 4 had the highest.In this study, Group 1 showed the best numerical marginal adaptation, while Group 3 demonstrated the best numerical internal adaptation. However, no statistically significant differences were found between the groups in terms of either measurement.