Meşe palamutu ekstraktı valeks'in deri sanayiinde kullanılabilirliğinin artırılması üzerine araştırmalar
Studies on increasing the usage of quercus aegilops L. ekstract valonea in leather industry
  1. Tez No: 96657
  2. Yazar: HASAN ÖZGÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
V ÖZET MEŞE PALAMUTU EKSTRAKTI VALEKSİN DERİ SANAYİİNDE KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARTIRILMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR ÖZGÜNAY, Hasan Yüksek Lisans Tezi, Deri Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Özcan SARI Ağustos 2000, 181 sayfa Araştırmada, sodyum tiosülfat, sodyum metabisülfit, kalsiyum bisülfît, akrilik asit+sülfometilasyon ve Tanigan OS-T valeks ile uygun ortamlarda deriye kazandırdığı renk ve tabaklama özellikleri ile sadece valeksle tabaklanmış derilerin tabaklama ve renk özellikleri mukayeseli olarak araştırılmıştır. Ayrıca hangi retenaj maddesinin kullanılması durumunda valeksin renk ve tabaklama özelliğinin ne ölçüde değiştiği ve deriye nasıl bir özellik kazandırdığı tesbit edilmeye çalışılmıştır. Denemelerde valeksin deriye kazandırdığı rengi ve boyama üzerine etkisini takip etmek için örneklerde tabaklama ve boyama sonrası Minolta 508d spektrofotometre ile renk ölçümleri yapılmıştır. Mamul deri örneklerinde kopma, %uzama, yırtılma ve dikiş yırtılma dayanımları ile softimetrede yumuşaklık testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin ikili varyans analizi, Duncan ve t-testi sonuçlarına göre, sodyum tiosülfat, kalsiyum bisülfît, akrilik asit+sülfometilasyon ve sodyum metabisülfit+valeks çözeltileri ile tabaklanmış deri örneklerinin diğerlerine göre istatistiki anlamda farklı ve daha açık renkli olduğu, alüminyum triformiat retenajm da renk üzerine olumsuz etki yaptığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT STUDIES ON INCREASING THE USAGE OF QUERCUS AEGILOPS L. EKSTRACT VALONEA IN LEATHER INDUSTRY ÖZGÜNAY, Hasan MSc in Leather Technology Supervisor : Prof. Dr. Özcan SARI August 2000, 181 pages In this thesis, colour and tanning properties of leather tanned with only valonea and valonea treated with sodium thiosulphate, sodium metabisulphite, calcium bisulphite, acrylic acid+sulphomethylation and Tanigan OS-T is searched. In addition how do retanning agents effect properties of leather is tried to determine. In experiments to determine the colour of leathers treated with valonea, after tanning and dyeing, colour measurements are performed by Minolta 508d spectrofotometer. Tensile strength, elongation at break, tear resistance, stitch tear resistance and softymeter softness tests are applied to the leather samples. According to the results of double variance analysis, duncan and t- test results of datas: leather samples tanned with valonea treated with sodium thiosulphate, calcium bisulphite, acrylic acid+sulphomethylation and sodium metabisulphite+valonea solutions are statistically different and have lighter colours than others and negative effect of aluminium retannage on colour is determined.