Deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda bazı bitki ekstraktlarının iyileştirici etkilerinin araştırılması
The healing effects of some plant extracts on experimentally induced diabetic rats
  1. Tez No: 390562
  2. Yazar: ABDULAHAD DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Biyoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda, Türkiye'nin özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde önemli bir yayılış gösteren meşe palamudu (Quercus brantii lindl.) ile sumak (Rhus coriaria L.) bitki meyve ekstraktlarının diyabet üzerine etkileri araştırılmıştır. 200-350 gr ağırlığındaki wistar albino erkek sıçanlar, (25±1 oC) oda sıcaklığında 12 saat aydınlık/ 12 saat karanlık ışık periyodunda ad libitum olarak beslenmeleri sağlandı. Çalışma başında sözkonusu bitki ekstraktları ile 250, 500 ve 1000 mg/kg olmak üzere üç farklı dozda toksisite testi yapıldı. Her grupta 7 sıçan olacak şekilde toplam 9 grup oluşturuldu. Buna göre; Kontrol grubu, Diabetes mellitus (DM) grubu, DM + akarboz (AKRBZ-20 mg/kg) grubu, DM + meşe palamudu 100 (MP1) (100 mg/kg) grubu, DM + MP2 (250 mg/kg) grubu, DM + MP3 (500 mg/kg) grubu, DM + sumak 100 (SMK1) (100 mg/kg) grubu, DM + SMK2 (250 mg/kg) grubu, DM + SMK3 (500 mg/kg) grupları oluşturuldu. Deneysel diyabet [50 mg/kg, intra peritonal (i.p)] STZ ile sağlandı. 21 gün boyunca her gün verilmesi gereken bitki ekstraktı ve akarboz dozları gavaj yoluyla verildi. Ayrıca 21 günlük periyot boyunca kan glukozu seviye takibi ile canlı ağırlıkları takip edildi. Muamele sonunda bitkilerin iyileştirici etkilerinin göstergesi olarak değerlendirilebilecek biyobelirteçleri olan serum Aspartat aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP) ve Laktat dehidrogenaz (LDH) enzim seviyeleri, insülin seviyesi, c-peptid, kan glukozu, lipit profili [total trigliserit (TG), total kolesterol (TC), LDL-kolesterol (LDL-c) ve HDL-kolesterol (HDL-c)], Kreatinin, Ure ve C-peptide düzeyleri ile total kanda glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c) tespit edildi. Ayrıca, beyin, böbrek, eritrosit ve karaciğer dokusu örneklerinde antioksidan kapasite etkinliğinin göstergesi olarak değerlendirilebilecek antioksidan enzimlerden katalaz (CAT), süperoksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR) aktiviteleri ve redükte glutatyon (GSH) seviyeleri ile lipid peroksidasyon (Malondialdehit) (MDA) düzeyleri ortaya kondu. İnce barsak dokusu örneklerinde ise alfa glukozidaz aktivitesine bakıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the extracts of acorn (Quercus brantii lindl.) and sumach (Rhus coriaria L.), which have wide distribution in the east and southeast of Turkey, on diabetes was investigated in diabetic rats induced by streptozotocin application. Wistar albino male rats weighing 200-350 g were fed ad libitum at room temperature (25±1 oC) and at 12h-light and 12 h-dark cycle. At the beginning of the study, toxicity tests were done by three different dosages of 250, 500 ve 1000 mg/kg plant extracts. 9 groups of rats were formed each containing 7 individuals. Groups are; Control group, Diabetes mellitus (DM) group, DM + acarbose (AKRBZ (20 mg/kg) group, DM + acorn 100 (MP1) (100 mg/kg) group, DM + MP2 (250 mg/kg) group, DM + MP3 (500 mg/kg) group, DM + sumach 100 (SMK1) (100 mg/kg) group, DM + SMK2 (250 mg/kg) group, DM + SMK3 (500 mg/kg) group. Experimental diabetes [50 mg/kg, intra-peritoneal (i.p)] was induced by STZ. During a 21 days of period, essential dosages of plant extracts and acarbose were applied orally at each day. Besides, blood glucose levels and weight changes were recorded throughout the period. At the end of application, as bioindicators of the healing effects of plants, the levels of serum aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), alkalane phosphatase (ALP) and lactate dehydrogenase (LDH), insulin, c-peptide, glucose, lipid profile [total trigliseride (TG), total cholesterol (TC), LDL- cholesterol (LDL-c) and HDL-cholesterol (HDL-c)], creatinine and urea, and the amount of glucosylated hemoglobin of total blood (HbA1c) were determined. Moreover, as an indicator of the efficacy of antioxidant capacity, activities of some antioxidant enzymes such as catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione S-transferase (GST), glutathione reductase (GR) and reduced glutathine (GSH) levels and lipid peroxidation (malondialdehyde) (MDA) levels were measured at brain, kidney, erythrocyte and liver tissues. Also, α-glucosidase activity in small intestine tissue samples were investigated.