Mapping the fairy tale: A Proppian analysis of narrative functions in Coraline and The Thief of Always
Masalın örüntüleri: Coraline ve The Thief of Always'de Proppçu anlatı işevlerinin analizi
- Tez No: 966586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Masallar akışkan ve hibrit bir tür olduğundan her daim birçok yaratıcı sanat eserine ilham kaynağı olmuştur. Yalnızca edebiyat ve sinema alanlarında değil, aynı zamanda birçok çeşitli medya formunda (fotoğrafçılık, podcast, tiyatro) ve çalışma alanında (çocuk ve genç yetişkin kurguları, hayvan çalışmaları, kuir çalışmaları) masalların tasviri ve etkileri gözlemlenip analiz edilebilmektedir. Masalın kökeni üzerine yapılan çalışmalar hala tartışma konusu olsa da, hem sözlü hem de yazılı anlatı geleneğiyle karşımıza çıkan masalların yüzyıllar boyunca insanlık tarihinin ve tecrübelerinin bir parçası olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla masallar, tıpkı insanlar ve toplum gibi değişim ve gelişim içinde olan, bilhassa çocuk edebiyatı anlatı türlerinde etki bırakmaya devam eden dinamik ürünlerdir. Birçok örnekte odağı çocuklar olduğundan, masal geleneği ve yankıları sıklıkla çocuk edebiyatında görülmektedir. Çocuğun evinden ayrılıp uzak, sihirli diyarlara doğru yola çıktığı ve yine evinde, lakin dönüşüme uğramış farklı bir birey olarak sonlandırdığı yolculuğunu konu alan anlatılar, çocuk ve genç yetişkin edebiyatının da memnuniyetle kucaklayıp günümüzde de keşfetmeye devam ettiği alışılagelmiş masal anlatım teknikleridir. Bu tezin öncelikli hedefi, Neil Gaiman'ın yazmış olduğu Coraline'ın ve Clive Barker'ın kaleminden Zaman Hırsızı'nın (ikincisi yazarının orijinal dildeki başlığında belirtmiş olduğu üzere bir fabl örneğidir) masal motiflerinden yüksek oranda etkilenmiş kurgusal eserler olduğunu Vladimir Propp'un yapısalcı yaklaşımıyla ortaya koymaktır. Bu iki eser uyarı niteliğinde eserler olup, sihirli bir geçit ile mükemmel görünen aldatıcı dünyalara seyahat etmek için ailelerinden ayrılan ve kendilerini tehlikenin tam ortasında bulan çocukları ön plana çıkararak çocuk edebiyatını korku ögeleri ile harmanlamaktadır. Bu bağlamda Gaiman ve Barker'ın eserlerinde kullandıkları ütopik/distopik temalar ünlü masal Hansel ve Gretel'de ve ayrıca modern bir masal örneği olarak görülen Alice Harikalar Diyarında'da kullanılmış olanlarla oldukça benzerlik göstermektedir. Bu araştırma Propp'un yapısalcı analizini uygulayarak Coraline ve Zaman Hırsızı'nın masal motiflerini modern kitle için nasıl gözler önüne serip yeniden inşa ettiğine dair ışık tutacaktır. Araştırma ayrıca, bu metinlerin ana karakterlerinin tehlikeli görevlerine başlangıcını ve en nihayetinde çok küçük yaşta yüzleştikleri hayatlarını tehdit eden, kendilerinden çok daha büyük düşmanlarla karşı karşıya gelmek zorunda kaldıklarından öz-gerçekleşimlerine vesile olan bu tehlikeli yolculukla başa çıkma becerilerini inceleyecektir. Çocukların karakter gelişimleri, daha düşük ihtiyaçlarının -fizyolojik ihtiyaçlar ve güvenlik ihtiyacı gibi- karşılanması veya karşılanmamasının, potansiyellerinin en üst seviyesine ulaşıp kendilerini kuşatan ve hapseden kötülüklere karşı galip gelme yolundaki durumlarına olumlu ve olumsuz yönde katkıları Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisiyle açıklanacaktır. Bu çalışmanın nihai amacı, multidisipliner bir yaklaşım izleyerek masal türünün birçok farklı alanda kendisini gösterdiğinden güncel ve umut vadeden bir çalışma alanı olduğunu vurgulamaktır. Farklı türde çağdaş anlatılarla kesişen ve yalnızca çocukların boş zamanları için bir meşgale değil, aynı zamanda özellikle içindeki çocuğu beslemeye devam eden her yaştan yetişkine de eğlence ve ilham kaynağı olan masal, yorumlamaya ve çalışılmaya hayli açıktır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales have always inspired other creative works of art as a fluid, hybrid genre. Not only in literature and cinema but also in various media (e.g. photography, podcasts, theater), and other areas of study (e.g. children's and young adult fiction, animal studies, queer studies), fairy tale's representation and its effects can be observed and analyzed. Although the origins of fairy tales are still debated, it is assumed that fairy tales, in both oral and written storytelling tradition, have been a part of human history and experience for ages. Therefore, fairy tales, like humans and society, have been changing and growing as a dynamic product, continuing to influence ways of storytelling, especially children's literature. Since in many cases fairy tales focus on children, fairy tale tradition and its echoes are commonly manifested in children's literature. Narratives that deal with children's challenging journey from home to a distant, magical land, and return home as a transformed person are consuetudinary ways of storytelling in fairy tales, which children's and young adult's literature happily embrace and explore today. The first objective of this study is to demonstrate the ways in which Neil Gaiman's Coraline and Clive Barker's The Thief of Always (the latter described to be a fable by the author himself in its title) are fiction hugely influenced by fairy tale motifs and elements through the light of Vladimir Propp's narrative functions. As cautionary tales, they blend children's literature with aspects of horror, featuring two children who get separated from their parents to travel through a magical portal and find themselves in a facade of a wonderful world, soon to realize they are in terrible danger. In this regard, the utopian/dystopian themes used in Gaiman and Barker's tales are like the ones used in famous fairy famous fairy tale Hansel and Gretel, and also to the children's book Alice's Adventures in Wonderland, which is a modern fairy tale. By applying Propp's structural analysis, this research highlights how Coraline and The Thief of Always exhibit and reconstruct fairy tale motifs for modern audiences. Moreover, it investigates how the protagonists begin and lead their precarious quests and ultimately achieve self-actualization due to being forced to confront enemies that are bigger than them, facing life-threatening situations at such an early age. Their character development is analyzed within the framework of Maslow's hierarchy of needs to illustrate how lack and/or fulfillment of Coraline and Harvey's lower needs -such as physiological needs and safety needs- empower and/or deteriorate their ground before outreaching their potential and defeating evils that conquer and imprison them. Through a multidisciplinary approach, the ultimate goal of this work is to emphasize fairy tale as a genre is a promising field of study that remains relevant in diverse forms and it is open to interpretation and study as it intersects with different types of contemporary narratives, providing entertainment and inspiration not only for the leisure of children but for adults of all ages, especially for those who keep on nurturing their inner child.