Mesane kanserinin tanısında potansiyel bir biyomarker olarak üriner halkasal RNA'ların araştırılması
Investigation of urinary circular RNAs as potential biomarkers for the diagnosis of bladder cancer
  1. Tez No: 966598
  2. Yazar: DENİZ BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Üroloji, Oncology, Medical Biology, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mesane kanseri dünyada en sık görülen ilk 10 kanser arasındadır. Sistoskopi + idrar sitolojisi, mesane kanseri tanısında altın standart yöntem olmasına rağmen sistoskopinin invaziv bir işlem olması nedeniyle birtakım riskler barındırmaktadır. İdrar sitolojisinin ise duyarlılığı düşük dereceli tümörler için kısıtlı olup yorumu kullanıcıya bağımlıdır. Bu tez çalışmasında, non-invaziv bir yöntem olarak 25'i mesane kanseri tanısı almış olan 50 bireyden idrar örnekleri toplanmış ve bu örneklerden halkasal RNA'lar izole edilmiştir. Ekspresyon düzeyleri karşılaştırılan bu halkasal RNA'larda, erken tanı için biyobelirteç potansiyeli araştırılmıştır. Moleküllerin ayrıca düşük ve yüksek risk grupları için ayırıcı olarak kullanılabilirliği de değerlendirilmiştir. İncelenen halkasal RNA'lardan circHIPK3, circRNA-MYLK, ciRS-6 ve circCEP128'in, erken tanı için biyomarker potansiyeline sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca circCEP128, circHIPK3 ve hsa_circRNA_104348'ün risk grubu sınıflandırmasına kullanılabilirliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer ranks among the top ten most common cancers worldwide. Although cystoscopy combined with urine cytology is considered the gold standard for diagnosing bladder cancer, cystoscopy is an invasive procedure and carries certain risks. On the other hand, urine cytology has limited sensitivity for low-grade tumors and is subject to user-dependent interpretation. In this thesis study, urine samples were collected from 50 individuals, including 25 patients diagnosed with bladder cancer, and circular RNAs (circRNAs) were isolated from these samples as a non-invasive diagnostic approach. The expression levels of selected circRNAs were compared, and their potential as biomarkers for early diagnosis was investigated. The utility of these molecules in distinguishing between low- and high-risk groups was also evaluated. Among the circRNAs analyzed, circHIPK3, circRNA-MYLK, ciRS-6, and circCEP128 were found to have potential as early diagnostic biomarkers. Additionally, circCEP128, circHIPK3, and hsa_circRNA_104348 were shown to be potentially useful in risk group stratification.