Şema terapi perspektifinden sporcuların zihinsel dayanıklılıkları üzerinde çocukluk yaşantılarının rolü
The role of childhood experiences on the mental toughness of athletes from the perspective of schema therapy
  1. Tez No: 966600
  2. Yazar: ELİF NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışma“sporcularda zihinsel dayanıklılık”ve olumlu ve olumsuz birtakım çocukluk deneyimlerinin ve bu deneyimlere bağlı olarak bireyde gelişen ve zaman içerisinde güçlenen erken dönem uyumsuz şemaların ilişkisini Şema Terapi bakış açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya 18-30 yaş aralığında, 153'ü kadın 172'si erkek, en az 2 yıl lisanslı spor geçmişi bulunan, bireysel ve takım sporu yapan toplam 325 sporcu katılmıştır. Katılımcılara sırasıyla demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Olumlu Yaşantılar Ölçeği, Young Şema Ölçeği - Kısa Form 3, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği – Çocuk Formu, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri uygulanmıştır. Bu çalışmada aracı değişkenlerin bağımsız değişken ile bağımlı değişken arasındaki ilişki üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla PROCESS uygulaması kullanılarak aracılık analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between 'mental toughness in athletes' and 'some positive and adverse childhood experiences' and 'early maladaptive schemas' that develop and strengthen depending on these experiences from the perspective of Schema Therapy. Materials and Methods: A total of 325 athletes, 153 female and 172 male, between the ages of 18 and 30, with at least 2 years of licensed sports history, and who play individual and team sports participated in this study. The demographic information form, Benevolent Childhood Experiences Scale, Young Schema Questionnaire-Short Form 3, Abbreviated Perceived Parenting Attitudes Questionnaire-Child Form, and The Sport Mental Toughness Questionnaire respectively were applied to the participants. In this study, mediation analyses were performed using the PROCESS application in order to investigate whether the mediator variables have any effect on the relationship between the independent variable and the dependent variable.