Akut iskemik inme olgularında trombolitik ve primer girişimsel tedavinin periferik kanda microRNA-124 ve microRNA-125b expresyon düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of thrombolytic and primary interventional treatment on peripheral blood miR-124 and miR-125b expression levels in acute ischemic stroke patients
  1. Tez No: 966601
  2. Yazar: DİLEK DEMİR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Akut İskemik İnme Olgularında Trombolitik ve Primer Girişimsel Tedavinin Periferik Kanda miRNA-124 ve miRNA-125b Ekspresyon Düzeyleri Üzerine Etkisinin Araştırılması Amaç: Çalışmamızda acil serviste akut iskemik inme tanısı konulan erişkin hastalarda erken dönemde (ilk 4-6 saat) uygulanan akut trombolitik ve/veya mekanik trombektomi tedavisi sonrası serum miRNA-124 ve miRNA-125b düzeylerinin klinik sonlanıma etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ek olarak, iskemik inme geçiren erişkin hastalarda miRNA-124 ve miRNA-125b ekspresyon düzeylerinin inmenin şiddeti ile olan ilişkisi araştırıldı. Materyal ve Metod: Çalışmaya 01 Kasım 2023 ve 01 Şubat 2024 tarihlerini kapsayan 3 aylık bir dönemde acil serviste klinik ve radyolojik bulgularla akut iskemik inme tanısı konulup trombolitik ve/veya endovasküler trombektomi tedavisi (>18 yaş) verilen 20 hasta ve kontrol grubu olarak 10 sağlıklı gönüllü prospektif olarak dahil edildi. Acil servise akut iskemik inme kliniğinde başvuran hastaların anamnez, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak tedavi öncesi ilk başvuruda Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Skalası (NIHSS) ve tedavi sonrası 24.saatte modifiye Rankin Skalası (mRS) skorları hesaplandı. Hastalarda ve sağlıklı kontrollerde serum miRNA-124 ve -125b düzeyleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 7'si kadın (%35) ve 13'ü erkek (%65) olmak üzere toplam 20 hasta dahil edildi. Trombolitik ve\veya mekanik trombektomi tedavisi öncesinde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda ortalama serum miRNA-125b düzeylerinde anlamlı yükseklik tespit edildi (32,50±2,70 vs. 25,90±2,50, p28,50 ng/ml optimal bir kesim değeri olarak tanımlandı (Eğri altında kalan alan [EAA] 0.668 [0.511–0.826]; 95% duyarlılık, 90% özgüllük). Ancak, akut iskemik inmeyi göstermede serum miRNA-124 düzeyinde anlamlı bir cut-off değeri saptanmadı (EAA 0.588, [0.362–0.813]). Sonuç: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, akut iskemik inme geçiren hastalarda miRNA-125b düzeyi önemli ölçüde yükselmiştir. Nöroradyolojik görüntülemelerle birlikte miRNA-125b seviyesi, ancak miRNA-124 seviyesi değil, bu hastalarda klinik karar verme sürecinde yüksek bir tanısal etkinliğe sahip olup beyin hasarını öngörmede yararlı bir biyobelirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Thrombolytic and Primary Interventional Treatment on Peripheral Blood miR-124 and miR-125b Expression Levels in Acute Ischemic Stroke Patients Aim: This study aimed to evaluate the impact of early thrombolytic and/or mechanical thrombectomy therapy, administered within the first 4–6 hours, on serum miRNA-124 and miRNA-125b levels and their association with clinical outcomes in adult patients diagnosed with acute ischemic stroke in the emergency department. In addition, the relationship between serum miRNA-124 and miRNA-125b expression levels and stroke severity was investigated. Materials and Methods: A total of 20 patients (>18 years) diagnosed with acute ischemic stroke based on clinical and radiological findings and treated with thrombolytic therapy and/or endovascular thrombectomy between November 1, 2023, and February 1, 2024, were prospectively included, along with 10 healthy volunteers as the control group. Medical history, physical examination, laboratory tests, and neuroimaging were utilized at admission. The National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) was assessed prior to treatment, and the modified Rankin Scale (mRS) was calculated at 24 hours post-treatment. Serum miRNA-124 and miRNA-125b levels were measured in patients and controls using quantitative real-time polymerase chain reaction (RT-qPCR). Results: Of the 20 patients, 7 were female (35%) and 13 were male (65%). Compared to the control group, pretreatment serum miRNA-125b levels were significantly elevated in the patient group (32.50 ± 2.70 vs. 25.90 ± 2.50, p28.50 ng/ml was an optimal cutoff value for discriminating acute ischemic stroke (area under the curve [AUC] 0.668 [0.511–0.826]; sensitivity 95%, specificity 90%). No significant cutoff value was identified for serum miRNA-124 (AUC 0.588 [0.362–0.813]). Conclusion: Serum miRNA-125b levels were significantly elevated in patients with acute ischemic stroke compared to healthy controls. While serum miRNA-124 levels were not diagnostically informative, serum miRNA-125b, in conjunction with neuroimaging, demonstrated a high diagnostic utility and may serve as a promising biomarker for predicting brain injury and supporting clinical decision-making in acute ischemic stroke.