Türk ve İslam Eserleri Müzesi deposunda bulunan Samarra ve Rakka buluntuları
Samarra and Raqqa finds in the Museum of Turkish and Islamic Art depository
  1. Tez No: 966605
  2. Yazar: MUSTAFA FUAT KÜÇÜKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılın başlarında gerçekleştirilen Samarra (1911–1914) ve Rakka (1905–1908) kazılarından Türk ve İslam Eserleri Müzesi (TİEM) koleksiyonuna intikal eden ve bugüne dek bilimsel literatürde yeterince ele alınmamış etütlük nitelikli bir eser grubunu sanat tarihi perspektifiyle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, hem söz konusu eserlerin üretim teknikleri, form ve bezeme özelliklerine odaklanmakta hem de bu eserlerin arkeolojik bağlamı, müze koleksiyonlarına dahil olma süreçleri ve kataloglamadaki sorunları tartışmaktadır. Çalışmanın temelini, stilistik ve tipolojik çözümlemelere dayalı karşılaştırmalı analiz yöntemi oluşturmaktadır. Tezin en kalabalık grubunu oluşturan ve müze deposunda“Rakka”etiketli kutularda saklanan 33 adet kürevî-konik kabın, form, hamur ve bezeme karakteristikleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca, işlevleri tartışmalı olan kürevî-konik kaplar üzerine kapsamlı bir literatür değerlendirmesi yapılmıştır. Bununla birlikte, tezde Samarra kökenli iki adet stuko duvar resmi parçasının mimari bağlamları ve bir adet figürlü seramik parçası da incelenmiştir; ayrıca Rakka kazılarından gelen sırlı kaseler, bir adet ibrik/sürahi de biçimsel ve üslup açıdan analiz edilerek kataloglanmıştır. Bu bağlamda çalışma, Osmanlı arkeoloji ve müzecilik tarihinin bir kesitine ışık tutarken, bugüne dek ihmal edilmiş etütlük koleksiyonların taşıdığı araştırma potansiyelini de gözler önüne sermektedir. Tez hem sanat tarihi hem de arkeoloji alanlarında, müze koleksiyonlarının ele alınış biçimine yönelik eleştirel bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the excavations carried out in Samarra (1911–1914) and Raqqa (1905–1908) excavations in the early 20th century and transferred to the Turkish and Islamic Arts Museum (TİEM) collection, which has not been sufficiently addressed in scientific literature to date, from an art history perspective. The research focuses on the production techniques, form, and decorative features of the works in question, while also discussing their archaeological context, the processes by which they were included in museum collections, and issues related to their cataloging. The study is based on a comparative analysis method grounded in stylistic and typological analyses. The 33 spherical-conical vessels, which constitute the largest group in the thesis and are stored in boxes labeled“Raqqa”in the museum's storage, were evaluated in terms of their form, clay, and decorative characteristics. The study also includes a comprehensive literature review on spherical-conical vessels whose functions are controversial. In addition, two stucco wall painting fragments of Samarra origin and one figurative ceramic fragment were examined in the thesis; glazed bowls from the Raqqa excavations and one ewer/jug were also analyzed and cataloged in terms of form and style. In this context, the study sheds light on a section of Ottoman archaeology and museum history, while also revealing the research potential of neglected study collections. The thesis aims to make a critical contribution to both art history and archaeology in terms of how museum collections are approached.