Geleneksel okçuluk sporcularında skapular stabilizasyon egzersizlerinin atış ve üst ekstremite performansı üzerine etkisi
The effect of scapular stabilization exercises on shooting and upper extremity performance in traditional archery atheletes
- Tez No: 966604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN YANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel okçuluk sporcularında skapular stabilizasyon egzersizlerinin atış performansı, üst ekstremite kas kuvveti, patlayıcı güç, denge, endurans ve propriosepsiyon üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışma, randomize kontrollü çalışma olarak tasarlandı. Çalışmaya 15–35 yaş aralığında, en az iki yıldır aktif olarak geleneksel okçuluk yapan 34 lisanslı sporcu (19 kadın, 15 erkek) katıldı. Katılımcılar randomize olarak deney (n=18) ve kontrol (n=16) gruplarına ayrıldı. Deney grubuna sekiz hafta boyunca haftada üç gün skapular stabilizasyon egzersizleri uygulandı, kontrol grubu ise yalnızca rutin antrenmanlarını sürdürdü. Müdahale öncesi ve sonrası her iki gruba atış puanı testi, izometrik kas kuvveti, sağlık topu fırlatma testi, kapalı kinetik zincir testi, üst ekstremite Y denge testi ve propriosepsiyon değerlendirmeleri yapıldı. Grup içi analizlerde, tedavi grubunda izometrik kas kuvveti, patlayıcı güç, denge, endurans ve propriosepsiyon parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı artış gözlendi (p0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda, müdahale sonrası izometrik kas kuvveti (omuz fleksiyon, ekstansiyon, abdüksiyon iç rotasyon, dirsek fleksiyon ve ekstansiyon), sağlık topu fırlatma testi, kapalı kinetik zincir testi ve üst ekstremite Y denge testi (superolateral yön ve kompozit skor) ölçümlerinde tedavi grubu lehine anlamlı fark saptandı (p0,05). Skapular stabilizasyon egzersizleri, geleneksel okçuların atış performansı ve üst ekstremite performans bileşenlerini geliştirmede etkili olduğunu gösterdi. Bu egzersizlerin antrenman programlarına dahil edilmesi, performansın artırılması ve yaralanmaların önlenmesi açısından fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of scapular stabilization exercises on shooting performance, upper extremity muscle strength, explosive power, balance, endurance, and proprioception in traditional archery athletes. The study was designed as a randomized controlled trial. Thirty-four licensed athletes (19 females, 15 males) aged 15–35 years, actively practicing traditional archery for at least two years, participated. Participants were randomly assigned to the experimental (n=18) and control (n=16) groups. The experimental group performed scapular stabilization exercises three times a week for eight weeks, while the control group continued their routine training. Before and after the intervention, both groups were assessed using a shooting score test, isometric muscle strength measurements, medicine ball throw test, closed kinetic chain test, upper extremity Y balance test, and proprioception evaluations. Within-group analysis showed statistically significant improvements in isometric muscle strength, explosive power, balance, endurance, and proprioception parameters in the treatment group (p0.05). Between-group comparisons revealed significant differences in favor of the treatment group after the intervention for isometric muscle strength (shoulder flexion, extension, abduction, internal rotation, elbow flexion, and extension), medicine ball throw test, closed kinetic chain test, and upper extremity Y balance test (superolateral direction and composite score) measurements (p0.05). Scapular stabilization exercises have been shown to be effective in improving shooting performance and upper extremity performance components in traditional archers. Incorporating these exercises into training programs may provide benefits in enhancing performance and preventing injuries.