Bayraklı Höyüğü Erken Tunç Çağ yerleşiminin Batı Anadolu arkeolojisindeki yeri
The place of Early Bronze Age settlement of Bayraklı Höyük in the Western Anatolia archaeology
- Tez No: 966609
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN Ü. ERDEM OTMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 627
Özet
Bu çalışma, Bayraklı Höyüğü'nün Erken Tunç Çağı tabakalarında tespit edilen mimari bulgular, çanak çömlek verileri ve küçük buluntularından yaralanılarak Bayraklı Höyüğü'nün Batı Anadolu ve Ege Arkelojisindeki yeri ve önemini ele almaktadır. Bayraklı Höyük verileri gerek tasnifi gerekse arkeometrik incelemeler ile değerlendirildikten sonra, Batı Anadolu ve Ege Dünyası'ndaki arkeolojik verilere bakılmış, bu yerleşimler ile Bayraklı Höyüğün ortak yönleri ve farklılıkları belirlenmiştir. Bayraklı Höyüğü'nün Erken Tunç Çağı'ndaki yerleşim modeli, toplumsal yapısı, bölgesel ve bölgeler arası iletişimler gibi birçok veri ilk defa bu tez çalışması sayesinde detaylı olarak bilim dünyasına sunulmuştur. Gerçekleştirilen bu çalışma ile Bayraklı Höyüğü'nün MÖ 3. Binyılda sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Aynı zamanda Batı Anadolu ve Ege Dünyası'nda Erken Tunç Çağı'nda yer alan bir merkezlerin arasına Bayraklı Höyüğü'nün de eklenerek bir merkezi yerleşim daha tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the significance of Bayraklı Höyük within the contex of Western Anatolian and Aegean archeology, based on architectural remains, pottery assemblages, and small finds unearthed from its Early Bronze Aage layers. Following both typological and archeometric analyses of the date from Bayraklı Höyük, comparisons were made with archaeologicaal evidence from Western Anatolia and the Aegean world. These comparisons revealed shared features and distinctions between Bayraklı Höyük and other contemporary settlements. For the first time, this thesis presents a detailed investigation of Bayraklı Höyük's Early Bronze Age settlement model, social structure and interregional interactions. The research contributes to a beter understanding of the socio-cultural and economic structure of the Bayraklı Höyük during the 3rd millennium BCE. Furthermore, it positions Bayraklı Höyük as a central settlement within the Early Bronze Age landscape of Western Anatolia and the Aegean world.