Ondokuz Mayıs Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı öğretim elemanlarının kripto sanat (NFT) hakkındaki görüşleri
Opinions of faculty members of the Department of Arts Education at Ondokuz Mayıs University about crypto art (NFT)
  1. Tez No: 966617
  2. Yazar: BUSE CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dijitalleşmenin etkisiyle değişen sanat anlayışı, geleneksel yöntemlerin yanında kripto sanat gibi yeni ifade biçimlerini gündeme getirmektedir. Bu bağlamda, sanat eğitimcilerinin bu dönüşüme ne derece uyum sağladığı ve kripto sanata yönelik yaklaşımlarının ortaya çıkarılması, araştırmanın başlangıç nedeni olmuştur. Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı öğretim elemanlarının kripto sanat (NFT) hakkındaki görüşlerinin incelendiği bu araştırmanın amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda görev yapan öğretim elemanlarının kripto sanat (NFT) kavramına ilişkin bilgi düzeylerini, bu kavrama yönelik bakış açılarını ve sanat eğitimi sürecindeki uygulanabilirliğine dair görüşlerini değerlendirmektir. Araştırma verileri nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla katılımcılardan toplanmıştır. Katılımcılar 5 kadın ve 4 erkek olmak üzere toplam 9 öğretim elemanından oluşmaktadır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve tematik analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular araştırmanın üç alt problemi etrafında ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu alt problemler, öğretim elemanlarının kripto sanata yönelik bakış açıları, mevcut bilgi düzeyleri ve sanat eğitiminde uygulanabilirlik durumundan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, sanat eğitimcilerinin kripto sanat (NFT) kavramına ilişkin genel olarak kavramsal bir farkındalığa sahip oldukları, ancak bu farkındalığın çoğunlukla teorik düzeyde kaldığı görülmüştür. Katılımcıların bir kısmının kripto sanatı ders içeriklerine entegre etmeye yönelik adımlar attığı, ancak büyük çoğunluğun bu alandaki uygulama deneyiminin sınırlı olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların kripto sanatın eğitim programlarına dâhil edilmesi konusunda, genel olarak olumlu bir yaklaşım sergilenmesine rağmen, pedagojik altyapı eksiklikleri ve teknik donanım yetersizliği gibi çeşitli çekincelerin varlığına dikkat çektiği görülmektedir. Özellikle kripto sanat platformlarına dair bilgi eksikliği, dijital üretim süreçlerinin yeterince bilinmemesi, telif haklarıyla ilgili soru işaretleri ve ekonomik boyutlara ilişkin kaygıların, uygulamada çeşitli sınırlılıklara yol açtığı ifade edilmektedir. Bu doğrultuda, kripto sanat ile ilgili üretim ve sunma süreci hakkında bilgilendirici içeriklerin üretilmesi ve uygulama temelli deneyimlerinin artırılması, bu dijital sanat biçiminin sanat eğitimine daha etkili bir biçimde entegre edilmesine olanak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The changing understanding of art under the influence of digitalization brings new forms of expression such as crypto art to the agenda in addition to traditional methods. In this context, the initial reason for the research was to reveal the extent to which art educators have adapted to this transformation and their approaches towards crypto art. The aim of this research, which examines the opinions of the faculty members of the Department of Arts Education on crypto art (NFT), is to examine the knowledge levels of the faculty members working in the Department of Arts Education of the Faculty of Education of Ondokuz Mayıs University regarding the concept of crypto art (NFT), their perspectives on this concept and their evaluations regarding its applicability in the art education process. The research data were collected from the participants through semi-structured interviews, which are qualitative research methods. The participants consisted of a total of 9 faculty members, 5 female and 4 male. Descriptive analysis and thematic analysis techniques were used in the analysis of the data. The findings obtained within the scope of the research were evaluated separately around the three sub-problems of the research. These sub-problems consist of the faculty members' perspectives on crypto art, their current knowledge levels and the applicability in art education. According to the findings, it was observed that art educators generally have a conceptual awareness of the concept of crypto art (NFT), but this awareness mostly remains at a theoretical level. It was determined that some of the participants took steps to integrate crypto art into their course content, but the vast majority had limited practical experience in this area. Although the participants generally had a positive approach to the inclusion of crypto art in educational programs, it was observed that they drew attention to various reservations such as lack of pedagogical infrastructure and inadequate technical equipment. In particular, it is stated that lack of information about crypto art platforms, insufficient knowledge of digital production processes, question marks regarding copyrights and concerns about economic dimensions lead to various limitations in practice. In this context, it is thought that the production of informative content about the production and presentation process of crypto art and increasing application-based experiences will enable this digital art form to be integrated into art education more effectively.