Gastro turistlerin duygusal iştahları gastronomi turizmi motivasyonlarını etkiler mi?
Do the emotional appetites of gastronomic tourists influence their gastronomy tourism motivations?
- Tez No: 966618
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Psikoloji, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Psychology, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, gastro turistlerin duygusal iştahlarının gastronomi turizmi seyahat motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca kilodan memnuniyetin bu ilişkideki aracılık rolünün tespit edilebilmesi ve gastronomi turizmi motivasyonlarının tercih etme niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde planlanmış olup, Gaziantep ilini ziyaret eden gastro turistlerden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu 393 gastro turist oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Duygusal İştah Ölçeği, Gastronomi Turizmi Seyahat Motivasyonları Ölçeği, Tercih Etme Niyeti Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) yöntemi ile SmartPLS 4.0 yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, olumlu duygusal iştahın gastronomi turizmi seyahat motivasyonları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Olumsuz duygusal iştahın gastronomi turizmi seyahat motivasyonları üzerindeki etkisi pozitif ve anlamlı bulunmamıştır. Kilodan memnuniyet durumunun duygusal iştah ile gastronomi turizmi seyahat motivasyonları arasındaki ilişkide aracılık rolü tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, gastronomi turizmi seyahat motivasyonuna sahip gastro turistlerin tercih etme niyetlerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Gaziantep gibi gastronomi yönünden zengin destinasyonlar için olumlu duygu ve durumların yaşandığı alanlarda gastronomi turizmi tanıtım içerikleri etkili bir biçimde kullanabilir. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının olumlu duygu içeren paylaşımları algoritmalar tarafından kullanılabilir ve gastronomi turizmine yönelik içeriklerin keşfet alanlarında daha sık görünmesi sağlanabilir. Bu çalışma hem teorik hem de uygulamalı açıdan gastronomi turizmi literatürüne yenilikçi ve kapsamlı bir perspektif kazandırmakta olup, gelecek araştırmalarda farklı turist profilleri ve niteliksel yöntemlerle daha derinlemesine incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the effect of gastro-tourists' emotional appetite on their travel motivations for gastronomy tourism. Additionally, the study seeks to determine the mediating role of weight satisfaction in this relationship, as well as to investigate the impact of gastronomy tourism motivations on the intention to choose such destinations. The research was designed within the framework of the relational survey model and conducted with data collected from gastro-tourists visiting Gaziantep, Türkiye. The sample consists of 393 gastro-tourists. During the data collection process, the Emotional Appetite Scale, Gastronomy Tourism Travel Motivations Scale, Intention to Choose Scale, and a Demographic Information Form were utilized. The data were analyzed using the Structural Equation Modeling (SEM) method through SmartPLS 4.0 software. The findings indicate that positive emotional appetite has a significant and positive effect on gastronomy tourism travel motivations. However, the effect of negative emotional appetite on gastronomy tourism travel motivations was found to be neither positive nor significant. Furthermore, weight satisfaction does not play a mediating role in the relationship between emotional appetite and gastronomy tourism travel motivations. On the other hand, it was determined that gastro tourists with higher gastronomy tourism travel motivations also exhibit a higher intention to choose such destinations. For gastronomy-rich destinations like Gaziantep, promotional content highlighting positive emotions and experiences can be effectively utilized in gastronomy tourism marketing. Additionally, social media algorithms can leverage user-generated content featuring positive emotions to increase the visibility of gastronomy tourism content in discovery feeds. This study contributes an innovative and comprehensive perspective to the gastronomy tourism literature, both theoretically and practically, and future research is recommended to further explore these relationships through different tourist profiles and qualitative methods.