Afrosentrizmin (Afrika merkezciliğinin) sinemaya etkisi: Amerikan sineması ve Netflix içerikleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
The impact of Afrocentrism on cinema: A comparative study on American cinema and Netflix content
- Tez No: 966619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÜRSES KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Antik Mısır'ı temsil eden ve eski Mısır tarihine ait bazı olayları ve karakterleri yeniden kurgulayan birçok film sinema tarafından sunulmuştur. Sinema, izleyici üzerinde duygusal ve bilişsel etkisi açısından en güçlü kitle iletişim araçlarından biri olarak kabul edildiğinden, bu çalışmada Antik Mısır uygarlığını doğrudan ya da dolaylı biçimde ele alan, geleneksel sinemayı temsilen Hollywood ve dijital çağın sineması olarak Netflix tarafından üretilen film örnekleri analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, 20. yüzyılın ortalarında akademik ve kuramsal bir çerçeveye kavuşan, insanlık tarihine dair anlatıların Batı merkezli bakış açısından arındırılması gerektiğini savunan Afrosentrizm kuramının, Antik Mısır uygarlığının küresel sinemadaki temsiline etkisini analiz etmektir. Bu bağlamda, Mısırlı karakterlerin fiziksel ve zihinsel nitelikleriyle birlikte, Mısır eserlerinin, sembollerinin ve eski Mısır inanç sistemlerinin nasıl temsil edildiği incelenmiştir. Çalışmada nitel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Örneklem olarak, beşi Hollywood yapımı ve beşi Netflix yapımı olmak üzere toplam on film seçilmiştir. Örneğin, Hollywood'dan Cleopatra (1963) filmi ile Netflix'ten yarı-belgesel Queen Cleopatra (2023) dizisi üzerinden her iki bağlamdaki ideolojik ve görsel farklılıklar analiz edilmiştir. Araştırma, Hollywood ile Netflix'in Antik Mısır uygarlığını ele alış biçimleri arasında belirgin farklar olduğunu ortaya koymuştur. Hollywood'un Antik Mısır'a oryantalist bir bakış açısıyla yaklaştığı ve bazı yapımlarda tarihsel doğruluğa yeterince dikkat etmediği görülmektedir. Öte yandan, Netflix bu oryantalist bakışın yerine Afrikalı kimliği vurgulayan bir anlatı yerleştirmeye çalışmıştır. Bu durum, özellikle karakterlerin siyahi olarak sunulmasıyla belirginleşmiş, ancak bu temsillerin çoğu genetik ve antropolojik araştırmalarla çelişmektedir. Sonuç olarak, hem Hollywood hem de Netflix'in Antik Mısır uygarlığını kendi ideolojik çerçeveleri doğrultusunda temsil ettiği, tarihsel kanıtlar ve bilimsel gerçeklikler göz ardı edilerek izleyiciye belli bir zihinsel imaj sunulmaya çalışıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A significant number of films have been produced that depict Ancient Egypt and reinterpret events and figures from its history. Given that cinema is considered one of the most influential mass communication tools in terms of its emotional and cognitive impact on viewers, this study analyzes a selection of films that address the subject of Ancient Egyptian civilization either directly or indirectly. The analysis includes traditional cinema, represented by Hollywood, and digital-era cinema, represented by the Netflix platform. The aim of this study is to analyze the impact of Afrocentrism—a theory that gained academic and methodological structure in the mid-20th century and advocates for reinterpreting human history beyond Western-centric perspectives—on the cinematic representation of Ancient Egyptian civilization. In this context, the study investigates how Egyptian characters are portrayed, both physically and psychologically, as well as how ancient Egyptian artifacts, symbols, and belief systems are depicted. The study employs a qualitative content analysis method. The sample consists of ten films—five produced by Hollywood and five by Netflix. For instance, Cleopatra (1963) from Hollywood and the semi-documentary Queen Cleopatra (2023) from Netflix are analyzed to explore the ideological and visual differences between the two platforms.The research reveals significant differences between how Hollywood and Netflix approach Ancient Egyptian civilization. Hollywood generally adopts an orientalist perspective and often fails to adhere to historical accuracy in certain productions. In contrast, Netflix replaces this orientalist lens with a narrative that emphasizes African identity. This is particularly evident in the portrayal of Egyptian characters as Black Africans, a representation that is contradicted by many genetic and anthropological studies.In conclusion, the study finds that both Hollywood and Netflix depict Ancient Egypt through their own ideological frameworks, offering viewers a constructed mental image while often neglecting historical evidence and academic accuracy.