Yeni Ahit'te sadaka kavramı
The concept of charity in the New Testament
- Tez No: 966621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
“Yeni Ahit'te Sadaka Kavramı”adlı araştırma; Yeni Ahit metinlerinde kastedilen“Sadaka ve yardımlaşma mefhumu”,“Hristiyan sadaka anlayışı”ve“Hristiyan sadaka anlayışının etik değerleri”ni anlama çabasıdır. Bu çabaya Hristiyan teologların görüşleri de dâhil edilerek anlam arayışına ivme kazandırılmıştır. Bu çalışma, iki bölümden teşekkül etmektedir. İlk bölümde hayırseverliğin tanımı ve çeşitleri, sadakanın kökeni ve bulunduğu zemini tahlil edilip açıklandıktan sonra sadakanın diğer dinlerdeki yansımalarına bakılmıştır. İkinci yani son bölümde; Hristiyanlığın insana bakış açısına, ödül ve ceza anlayışına ve Hz. İsa'nın görüşlerine değinildikten sonra Hristiyanlıkta sadaka anlayışı, Yeni Ahit'te sadaka ve Hristiyan sadaka anlayışında etik değerlere kapsamlı bir şekilde değinilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research titled“The Concept of Charity in the New Testament”is an attempt to understand the“concept of charity and charity”,“Christian understanding of charity”and“ethical values of Christian understanding of charity”meant in the New Testament texts. By including the views of Christian theologians in this endeavour, the search for meaning has been accelerated. This study consists of two parts. In the first part, after analysing and explaining the definition and types of charity, the origin and ground of charity, the reflections of charity in other religions are examined. In the second, the last part; after mentioning the Christianity's perspective on humanity, the understanding of reward and punishment and the views of Jesus Christ, the understanding of charity in Christianity, charity in the New Testament and ethical values in the Christian understanding of charity are comprehensively discussed and the study is completed.