Konvansiyonel yöntemle ve 3 boyutlu yazıcıyla üretilen rezin dişlerin mekanik ve optik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the mechanical and optical properties of resin teeth produced by conventional methods and 3D printing
  1. Tez No: 966668
  2. Yazar: SEMİH BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Protetik restorasyonlarda yapay dişlerin estetik görünümü kadar, aşınma direnci gibi fiziksel özellikleri de önem taşımaktadır. Yapay dişlerde meydana gelen aşınma ve renklenme gibi faktörler, bu materyallerin klinik performansını doğrudan etkileyebilir. Ayrıca renk stabilitesi, yapay diş seçiminde önemli bir kriter olup, iç ve dış faktörlere bağlı olarak materyallerin zamanla renk değiştirmesi olasıdır. Bu in vitro çalışmanın amacı, prefabrik akrilik yapay dişlerin mekanik ve optik özelliklerinin, 3 boyutlu (3B) baskı teknolojisiyle üretilmiş rezin bazlı yapay dişlerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda geleneksel PMMA (Gnathostar), çift çapraz bağlı PMMA (SR Orthotyp S DCL) ve 3B baskı reçinesi (NextDent C&B MFH) olmak üzere üç farklı yapay diş materyali incelenmiştir. 3B baskı öncesi örnekler 3B modelleme programında programında (Blender, Amsterdam, Hollanda) tasarlanmıştır. Tasarlanan örnekler 3B yazıcı (NextDent 5100, NextDent, Soesterberg, Hollanda) ile üretici talimatları doğrultusunda üretilmiştir. Optik ve mekanik testlerin yapılabilmesi için yeterli yüzey alanına sahip alt 1. molar dişler test için seçilmiştir. Geleneksel PMMA ve çift çapraz bağlı PMMA yapısına sahip alt 1.molar yapay dişler (n=8) epoksi rezin içerisine okluzal yüzeyleri açıkta kalacak şekilde gömülmüştür. Tüm örnekler, zımpara cihazı (Mikrotest, İstanbul, Türkiye) kullanılarak sırasıyla 120, 400, 600, 1200 ve 2500 gritlik silikon karbür zımpara kağıtları ile devamlı su soğutması altında parlatılmıştır. Bu işlem, protezlerin bitim ve cilalama sürecini taklit etmek ve daha sonra mekanik özelliklerin test edilmesi için 3 mm ± 0.03 mm kalınlığında uygun düz bir yüzey elde etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tüm örnekler aşındırma testi öncesi laboratuvar tarayıcısı (AutoScan DS-EX PRO, Shining 3D, ÇİN ) kullanarak taranmıştır. Çiğneme simülatörü (Chewing Simulator CS-4.8 - SD Mechatronik, Almanya) kullanılarak aşındırılan örnekler yeniden taranmıştır. Öncesi ve sonrası taramalar bilgisayar programında (GOM Inspect, Almanya) çakıştırılıp aşınma miktarı mm cinsinden hesaplanmıştır.Yaşlandırma testi öncesi örneklerin renkleri gri fon üzerinde spektrofotomerte (Vita Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) ile ölçülmüştür. Termal siklus ile yaşlandırma sonrası renk ölçümleri tekrarlanmış ve CIEDE2000 renk farkı (ΔE) incelenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde non-parametrik Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.Aşınma değerlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunurken renklenme miktarlarında anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre yapay diş materyallerinin kimyasal içeriğine göre aşınma dirençleri ve renklenme miktrarları değişmekte, kullanılan protezlerin klinik ömrünü ve hasta konforunu etkileyebileceği düşünülmektedir. Klinisyenlerin yapay diş seçiminde bu sonuçları dikkate alarak uygun materyali kullanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In prosthetic restorations, the aesthetic appearance of artificial teeth is as important as their physical properties, such as wear resistance. Factors like wear and discoloration of artificial teeth can directly affect the clinical performance of these materials. Moreover, color stability is a significant criterion in the selection of artificial teeth, as materials may undergo color changes over time due to intrinsic and extrinsic factors. The aim of this in vitro study is to compare the mechanical and optical properties of prefabricated acrylic artificial teeth with those of resin-based artificial teeth produced using three-dimensional (3D) printing technology. In this study, three different artificial tooth materials were evaluated: conventional PMMA (Gnathostar), dual cross-linked PMMA (SR Orthotyp S DCL), and a 3D printed resin (NextDent C&B MFH). Before 3D printing, the samples were designed using a 3D modeling software (Blender, Amsterdam, Netherlands). The designed samples were fabricated using a 3D printer (NextDent 5100, NextDent, Soesterberg, Netherlands) according to the manufacturer's instructions. Mandibular first molar teeth with sufficient surface area were selected for mechanical and optical testing. The conventional and dual cross-linked PMMA molars (n=8) were embedded in epoxy resin with their occlusal surfaces exposed. All specimens were polished using a grinding device (Mikrotest, Istanbul, Türkiye) with silicon carbide abrasive papers of 120, 400, 600, 1200, and 2500 grit under continuous water cooling. This process was performed to simulate clinical finishing and polishing procedures and to obtain a flat surface with a thickness of 3 mm ± 0.03 mm for mechanical testing. All specimens were scanned with a laboratory scanner (AutoScan DS-EX PRO, Shining 3D, China) prior to the wear test. After being subjected to wear using a chewing simulator (Chewing Simulator CS-4.8 - SD Mechatronik, Germany), the specimens were rescanned. The pre- and post-wear scans were superimposed using specialized software (GOM Inspect, Germany), and the amount of wear was calculated in millimeters. Before aging, color measurements were taken using a spectrophotometer (Vita Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany) against a grey background. After thermal cycling, the color measurements were repeated, and the CIEDE2000 color difference (ΔE) was evaluated. For statistical analysis of the obtained data, the non-parametric Kruskal-Wallis test was used. While a statistically significant difference was found among the groups in terms of wear values, no significant difference was observed in terms of discoloration. According to the results of our study, the wear resistance and discoloration levels of artificial tooth materials vary depending on their chemical composition, which may influence the clinical longevity and patient comfort associated with the prostheses. It is recommended that clinicians consider these findings when selecting appropriate artificial tooth materials for prosthetic restorations.