Suriyeli sığınmacıların konut fiyatlarına etkisi: Türkiye örneği
The impact of syrian refugees on housing prices: the case of Turkey
  1. Tez No: 966667
  2. Yazar: TANJU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Uluslararası göç hareketleri son çeyrek yüzyılda önemli ölçüde artmaktadır ve gerçekleşen kitlesel yer değiştirmeler birçok etkiyi de beraberinde getirmektedir. Temelde düzenli ve düzensiz olmak üzere iki biçimde gerçekleşen uluslararası yer değiştirmeler ve sonuçları, araştırmacıların üzerinde çalıştığı önemli konulardan bir tanesidir. Uluslararası göç ile birlikte ortaya çıkan iktisadi etkiler ise söz konusu yer değiştirmelerin başat sonuçlarındandır. Literatürde göçün ekonomiye etkisi bağlamında ele alınan birçok konunun yanında konut fiyatlarına etkisini ele alan çalışmalar da bulunmaktadır. Bu çalışmalar özellikle Birleşmiş Milletler (BM) gibi mülteciler ve sığınmacılar özelinde kapsamlı faaliyetler yürüten uluslararası kuruluşlara ve uluslararası göçten etkilenen ülkelere, doğru politikalar üretme noktasında ışık tutmaktadır. Uluslararası göç hareketlerinde meydana gelen gelişmeler, sığınmacı sayısındaki olağan dışı artışlar ve Türkiye'nin, topraklarında en fazla sığınmacıyı barındıran ülkelerden bir tanesi olması göz önünde bulundurularak bu çalışmada Suriyeli sığınmacıların Türkiye konut fiyat endeksine olan etkisi araştırılmıştır. Söz konusu etkinin araştırılmasında Türkiye için Düzey-2 seviyesinde 2011 – 2024 dönemi için panel veri regresyon analizi yapılmıştır. Ardından Türkiye'de Düzey-2 kapsamındaki 26 bölgenin her biri için sığınmacıların konut fiyatlarına olan etkileri zaman serisi regresyon yöntemi ile bölge bazında incelenmiş ve etkinin bölgesel bazda değişiklik gösterip göstermediği araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Suriyeli sığınmacıların nüfusa oranındaki %1'lik bir artış, Türkiye konut fiyat endeksini %0.015 artırmaktadır. Bölgesel zaman serisi regresyon analizleri ise Suriyeli sığınmacıların konut fiyatlarına etkisinin bölgesel bazda farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular Suriyeli sığınmacıların Türkiye'deki konut fiyatları üzerindeki etkilerinin daha mikro düzeyde ele alınması gerektiğini ve bölgesel olarak değişen etkilerin sebepleri üzerinde durulması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Politika yapıcıların ve uluslararası kuruluşların sığınmacı politikalarını söz konusu değerlendirmeler ışığında şekillendirmelerinin ise ortaya çıkan sorunların çözümünde daha faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The significant increase in international migration is one of the most important factors that affect housing prices in the first quarter of this century. Irregular and regular migration are the two main forms of displacement. Especially the irregular form of migration requires further attention. There are lots of academic studies about international migration that focus on the impact on housing prices. These studies lead the way for international organizations like International Organization for Migration (IOM), United Nations (UN) and countries that are affected by international migration to formulate policies on immigrants and asylum seekers. These developments in international migration mevements, particularly the extraordinary increase in the number of refugees, have occurred. Turkiye is one of the countries hosting the largest number of refugees in the world and increase in housing prices has been observed.,In this context, the study examined the impact of Syrians with refugee status in Turkiye on the housing price index. To investigate this effect, a panel data regression analysis was conducted for Turkiye at NUTS-2 for the period 2011–2024. According to the analysis results, a 1% increase in the proportion of Syrian refugees in the population increases the Turkiye housing price index by 0.015%. Then, the effects of refugees on housing prices in each of the regions covered by NUTS-2 in Turkiye were examined separately on a regional basis using the time series regression method. Regional time series regression analyses reveal that the impact of Syrian refugees on housing prices varies across regions. These findings highlight the importance of researching the micro-level and regional effects of Syrian refugees on hosting price in Turkiye. It is believed that it would be more benefical for policymakers and international organizations to regulate refugee policies within the framework of these assessments in order to resolve the issues.