Yeni Türkiye sinemasında sınıf ve gündelik hayat temsili
Representation of class and everyday life in the cinema of Turkey
- Tez No: 966680
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bir toplumda süregiden gündelik yaşamın; o toplumun sanatsal, kültürel ve bilimsel üretim süreçleriyle son derece güçlü ilişkileri bulunmaktadır. Bu ilişkiyi iki ayrı eksende değerlendirmek mümkündür. İlki gündelik yaşamın doğrudan sanatsal ve kültürel ilişkileri ürettiği ve gündelik yaşam mekanizmalarının bu ürünlerde kendi yansımalarını bulmasıdır. Gündelik yaşam üzerine analiz yapan araştırmacılar sanatsal ve kültürel ürünler üzerinde de iz sürerek analizleri için oldukça zengin malzemeler elde edebilirler. İkincisi ise gündelik yaşamı etkilemek ve değiştirmek, doğrudan gündelik yaşamı yansıtmayan, bunun yerine 'olması isteneni' resmeden ürünler olarak değerlendirmek mümkündür. Burada da o toplumsal hayat ve gündelik yaşam üzerine pek çok ip ucu bulunacaktır. Sanatsal üretim içerisinde toplumsal gerçekliği yansıtan ya da yeniden üreten bir sanat olarak sinemadan yola çıkarak gündelik yaşam üzerine pek çok tespitte bulunmak mümkündür. Oldukça geniş kitleleri etkileme gücüne sahip olan sinema sanatı gündelik yaşamda rastladığımız pek çok modeli yeniden üretir, aynı zamanda da farklı modeller üretme ve temsil etme gücüne sahiptir. Türkiye sinemasının Türkiye toplumu ile kurmuş olduğu ilişkileri anlamanın en önemli yolu, sinemanın gündelik ilişkilere ve bu ilişkilerin oluşturmuş olduğu toplumsal gerçeklik zeminine ne derece yaklaşabildiği ve hangi ölçülerde temsil edebildiğine bakmaktır.
Özet (Çeviri)
Everyday life of a society is strongly related to artistic, cultural, and scientific production process of the given society. This relation can be assessed around two axes: Firstly, direct production of artistic and cultural relations by everyday life, and the reflections of everyday life mechanisms on these products. Scholars on everyday life can compile a quite rich material for their analysis by tracing artistic and cultural products. Secondly, it is possible to assess them as products, which aim at influencing and changing the everyday life depicting life as it is“wished to be”rather than reflecting the actual daily life. A researcher will also find many hints here on the social life and everyday life of the given society. It is possible to identify many points in cinema, an art that reflects or reproduces the social reality through artistic work, on everyday life. Cinema, having a power of influencing wide masses, reproduces many models, which we observe in daily life, and produce and represent new models as well. The best way to understand the relations between cinema of Turkey with Turkey's society is to observe how close cinema approaches to everyday relations and social reality basis produced by those relations and to what extent it represents them.