Hemşirelik öğrencilerinin kitlesel yaralanmalarda bilgi, davranış ve çalışma isteklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nursing students' knowledge, behaviors, and willingness to work in mass casualty incidents
  1. Tez No: 966681
  2. Yazar: SAKHER YAHYA MAHMOUD ASSAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP TOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemşirelik öğrencilerinin kitlesel yaralanma olaylarına ilişkin bilgi düzeylerini, bu tür durumlarda sergileyebilecekleri davranışları ve gönüllülük temelli çalışma isteklerini değerlendirmektir. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipteki bu çalışma, 1., 2., 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 156 hemşirelik öğrencisiyle yürütülmüştür. Veriler, öğrencilerin bilgi düzeylerini, davranış eğilimlerini ve gönüllülük isteklerini ölçmeye yönelik 5'li Likert tipi ölçek içeren yapılandırılmış bir anket formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzde, ortalama ve Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate nursing students' knowledge levels, behavioral tendencies, and willingness to participate voluntarily in mass casualty incidents (MCIs). This descriptive and comparative study was conducted with 156 nursing students from 1st to 4th year. Data were collected using a structured questionnaire that included a 5-point Likert scale to assess students' knowledge, potential behaviors, and willingness to volunteer in MCIs. Descriptive statistics and Chi-square tests were used for data analysis.