The role of character design on players' avatar preferences within digital games
Dijital oyunlarda oyuncuların avatar tercihleri üzerinde karakter tasarımının rolü
  1. Tez No: 966710
  2. Yazar: SEBAHAT GÖKÇEN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Avatar kavramı, dijital oyunların artan popülaritesi ve kültürel etkisiyle birlikte önemli bir konu hâline gelmiştir. Oyuncuların sanal temsillerini (avatarlarını) seçerken etkili olan faktörler, karakter tasarımı süreçlerinin etkinliğine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, dijital oyunlarda kullanılan avatarları tasarım odaklı bir bakış açısıyla incelemeyi ve oyuncuların ihtiyaç ve tercihlerine uygun karakter tasarımı süreçlerinin geliştirilmesine yönelik çıkarımlar sunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, oyun kültürüne aşina katılımcılarla nitel bir araştırma yaklaşımı doğrultusunda yüz yüze, derinlemesine ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Katılımcılar ile avatarları arasındaki ilişki ve tasarım tercihleri incelenmiş, elde edilen bulgular doğrultusunda bir tasarım çıktısı oluşturulmuştur. Katılımcıların stilize görsellere yönelik tercihi, karakter tasarımlarının görsel dilini şekillendirmiştir. Ayrıca, tasarım tercihlerine etki eden en önemli unsurun, oyuncu ile karakter arasında kurulan duygusal bağ olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, dijital oyunlardaki avatarların oyuncu tercihlerine göre nasıl yeniden yapılandırılabileceğini ve oyunlaştırma, ciddi oyunlar, akademik platformlar gibi çeşitli alanlarda nasıl kullanılabileceğini ortaya koyan örnek bir karakter tasarımı seti sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of the avatar has become a significant topic with the rising popularity of digital games and their increasing cultural impact. The factors influencing players' choices in selecting their virtual representations (avatars) contribute substantially to the effectiveness of character design processes. This study aims to examine avatars used in digital games from a design-oriented perspective and to provide insights for improving these processes in line with players' needs and preferences. Within this scope, in-depth semi-structured face-to-face interviews were conducted with participants familiar with gaming culture as part of a qualitative research approach. The data collected from these interviews were analyzed using thematic analysis. The relationship between participants and their avatars, along with their design preferences, was explored, and a design output was produced in line with the findings. The participants' preference for stylized illustrations shaped the visual language of the character designs. Additionally, it was found that the most significant factor influencing design preferences is the emotional connection established between the player and the character. As a result, this study presents a sample set of character designs, demonstrating how avatars in digital games can be restructured according to player preferences and adapted for use in various applications such as gamification, serious games, academic platforms, and beyond.