Okul öncesi dönem çocukların ebeveynlerinin uyku rutinleri hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının incelenmesi
An examination of knowledge levels and attitudes regarding sleep routines in preschool children
- Tez No: 966722
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Uykuya geçiş aşamasındaki yatma zamanı rutini, her gece yatmadan önce gerçekleştirilen, etkileşimli olan veya olmayan bir dizi düzenli aktivitedir. Bu aktiviteler; yatmadan önce atıştırmalık yeme, süt içme gibi beslenme alışkanlıkları; diş fırçalama, tuvalete girme ve banyo yapma gibi hijyen davranışları; sallanmak, sarılmak, tensel temas kurmak, masaj yapmak ve oyun oynamak gibi fiziksel temas davranışları; ev halkına 'iyi geceler' demek, bakımı verene iyi geceler öpücüğü vermek, dua etmek, kitap okumak, masal dinlemek, ninni söylemek, müzik dinlemek, şarkı söylemek, konuşmak ve sohbet etmek gibi çok etkileşimli iletişim davranışlarını içermektedir. Gece yatmadan önce bir rutin uygulamanın küçük çocuklarda uykuyu iyileştirdiği gösterilmiştir. Çalışmamız ebeveynlerin uyku öncesi rutinlerin uygulamalarını ve uykuya geçişi etkileyen faktörleri incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmanın verileri İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Polikliniğine başvuran 3-6 yaş aralığında normal gelişim gösteren çocuğu olan 205 ebeveyne anket uygulayarak elde edilmiştir. Veriler SPSS programına aktarılmış ve analizleri yapılmıştır. Annenin yaşı, annenin öğrenim durumu, evdeki kişi sayısı, çocuğun ayrı odası ve düzenli bir yatma saati varlığı faktörlerinin uyku rutinlerinin olumlu yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Yatma zamanında uygulanan uyku rutinleri ile alakalı literatürü genişletmek üzere rutinlerin uyku kalitesine etkisini ve uygulanmasını etkileyen faktörlere yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The bedtime routine during the transition to sleep is a series of regular activities, performed every night before going to bed, which may or may not be interactive. These activities include nutritional habits such as having a snack or drinking milk before bed; hygiene behaviors such as brushing teeth, using the toilet, and taking a bath; physical contact behaviors such as rocking, hugging, making physical contact, massaging, and playing games; and highly interactive communication behaviors such as saying“good night”to family members, giving a good night kiss to the caregiver, praying, reading a book, listening to a story, singing a lullaby, listening to music, singing songs, talking, and having a conversation. It has been shown that establishing a routine before bedtime improves sleep in young children. Our study aims to examine parents' implementation of bedtime routines and the factors influencing the transition to sleep. Data were obtained by administering a questionnaire to 205 parents of children aged 3–6 years with typical development, who applied to the Pediatric Outpatient Clinic of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine. The data were transferred to the SPSS program and analyzed. It was determined that the mother's age, mother's educational level, the number of people in the household, the presence of a separate room for the child, and the existence of a regular bedtime were positive predictors of sleep routines. Further studies are needed to expand the literature on bedtime routines, focusing on their impact on sleep quality and the factors affecting their implementation.