Dıagnostıc and prognostıc role of thrombospondın 1, hıf-1α and neuropılın 1 ın prostate cancer
Prostat kanserinde thrombospondin 1, hif-1α ve neuropilin 1'in diagnostik ve prognostik rolü
  1. Tez No: 966723
  2. Yazar: HURİYE ERBAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Prostat kanseri (PCa), erkeklerde sık görülen bir malignite olup, klinik seyri oldukça heterojendir. Prostat spesifik antijen (PSA) yaygın olarak kullanılmasına rağmen, sınırlı özgüllüğü ve iyi huylu tümörleri agresif tümörlerden ayırt edememesi, yeni biyobelirteçlere duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Thrombospondin-1 (TSP1), Hipoksiye Duyarlı Faktör-1 alfa (HIF-1α) ve Nöropilin-1 (NRP1) biyobelirteçlerinin prostat kanseri evrelerinin ayrımındaki tanısal ve prognostik değerini ve PSA düzeyi ile Gleason skoru gibi klinik parametrelerle ilişkisini araştırmaktadır. Toplam 162 katılımcı, benign prostat hiperplazisi (BPH, n=32), lokalize-lokal ileri prostat kanseri (n=40) ve metastatik prostat kanseri (n=90) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. TSP1, HIF-1α ve NRP1 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Tanısal doğruluğu değerlendirmek için ANOVA, Kruskal-Wallis ve ROC eğrisi analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is a common malignancy in men and shows heterogeneous clinical progression. Although prostate-specific antigen (PSA) is widely used, its limited specificity and inability to distinguish indolent from aggressive tumors highlight the need for novel biomarkers. This study investigates the diagnostic and prognostic value of Thrombospondin-1 (TSP1), Hypoxia-Inducible Factor 1-alpha (HIF-1α), and Neuropilin-1 (NRP1) in differentiating PCa stages and their association with clinical parameters such as PSA levels and Gleason Scores. A total of 162 participants were classified into three groups: benign prostatic hyperplasia (BPH, n=32), localized-locally advanced PCa (n=40), and metastatic PCa (n=90). Serum TSP1, HIF-1α, and NRP1 levels were measured using ELISA. Statistical analyses including ANOVA, Kruskal-Wallis, and ROC curve analysis were used to evaluate diagnostic performance.