Okul öncesi çocuklarda ebeveynlerin yeme farkındalığı ile besleme tarzının çocuğun beslenme durumu üzerine etkisi
The effect of parent's mindful eating and feeding style on child's nutritional status in preschool children
  1. Tez No: 966731
  2. Yazar: SÜMEYYE BETÜL TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKCEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma okul öncesi çocuklarda ebeveynlerin yeme farkındalığı ile besleme tarzının çocuğun beslenme durumu üzerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel ve tanımlayıcı olan bu çalışma, Mamak Belediyesi'ne bağlı General Zeki Doğan, Peyami Safa ve Neşet Ertaş Kreş ve Gündüz Bakım Evleri'ne devam eden 3-6 yaş arası çocukları olan, gönüllü 165 ebeveyn ile yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından; demografik bilgiler, çocuğun antropometrik ölçüm bilgileri, çocuğun beslenme alışkanlıkları, ebeveynlerin beslenme alışkanlıkları, Yeme Farkındalığı Ölçeği-Kısa Form, Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi (EBTA) ve çocuğun 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmaya katılan çocukların ortalama yaşı 4,42±0,94 yıldır. Yaşa göre BKİ'ye göre değerlendirildiğinde, erkek çocukların %34,7'si, kız çocuklarının ise %23,3'ü obez sınıfına girmektedir. Normal ağırlıktaki çocuk oranı erkeklerde %42,7, kızlarda ise %42,2 olarak saptanmıştır. Çalışmaya göre ebeveynler EBTA alt ölçeklerinden en yüksek cesaretlendirici besleme tarzından (CB) (29,03±4,25), en düşük yardımcı besleme tarzından (YB) puan almışlardır (8,69±3,27). Ebeveynlerin Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ) toplam puan, alt ölçekler disinhibisyon ve farkındalık puanları sırası ile (52,30±6,52; 20,87±3,88; 31,32±6,19) bulunmuştur. Duygusal besleme tarzı ile disinhibisyon arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=-0,269, p< 0,001).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of parental eating awareness and feeding styles on the nutritional status of preschool children. Designed as a cross-sectional and descriptive study, it was conducted with 165 volunteer parents of children aged 3 to 6 years attending General Zeki Doğan, Peyami Safa, and Neşet Ertaş Nurseries and Daycare Centers under the Mamak Municipality. Data were collected by the researcher through face-to-face interviews using a demographic questionnaire, child anthropometric measurements, dietary habits of both children and parents, the Mindful Eating Questionnaire–Short Form (MEQ-SF), the Comprehensive Feeding Practices Questionnaire (CFPQ), and a 24-hour dietary recall of the child. The mean age of the children was 4,42±0,94 years. According to age-specific BMI classifications, 34,7% of boys and 23,3% of girls were categorized as obese. The proportion of children with normal weight was 42,7% for boys and 42,2% for girls. Among the CFPQ subscales, the highest mean score was obtained for the Encouraging Feeding Style (29,03±4,25), and the lowest was for the Instrumental Feeding Style (8,69±3,27). The total score of the MEQ-SF and the subscale scores for disinhibition and awareness were 52,30±6,52, 20,87±3,88, and 31,32±6,19, respectively.